پنج‌شنبه 22 اکتبر 2020 - 16:25

انجام 100هزار بازرسی از انبارهای کالا و برخورد با انبارداران متخلف

9526 بازرسی در شهریورماه سال جاری در حوزه احتکار و اختفا توسط انبارداران متخلف انجام شده است.

در راستای ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا به منظور کنترل ، پایش و نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها توسط بازرسان سازمانهای صنعت ، معدن و تجارت سراسر کشور پرونده 2123 متخلف به اتهام عدم رعایت ضوابط ابلاغی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناشی از عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید /حواله کالای مورد نگهداری به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

به گزارش نگاه اقتصادی، معاون وزیر صنعت با بیان این‌که قرار است بازرسی از عمده فروشان و انبارها جدی‌تر شود، گفت: این سازمان شیوه‌نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا را به سازمانهای صمت استانها ابلاغ کرده است.

معاون وزیر صنعت در ادامه افزود: در این سامانه امکانی فراهم شده تا بازرسان با استعلامی که می‌کنند، تمامی انبارهای ثبت شده را پیدا کنند و به این ترتیب نظارت بر این انبارها و پیدا کردن انبارهایی که ثبت نشده‌اند ساده می‌شود و می‌توان انبارهایی که بیشترین ورود و خروج بار را دارند ، بر اساس اطلاعات این سامانه شناسایی و بر حسن انجام کار آن‌ها نظارت کرد.

* انجام 9526 بازرسی در شهریورماه سال جاری در حوزه احتکار و اختفا توسط انبارداران متخلف

بنابر اعلام رییس سازمان حمایت، قبل از ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا طی شهریهورماه سال جاری، جمعا تعداد 9 هزار و 526 مورد بازرسی حضوری از انبارها و سردخانه ها توسط بازرسان سازمانهای صنعت و تجارت سراسر کشور انجام شده که حاصل آن تشکيل 8195 پرونده تخلف به ارزش 559 میلیارد و 981 میلیون و 941 هزار و 863 ریال بوده است.

این در حالی است که بعد از ابلاغ این شیوه نامه، تاکنون جمعاً بالغ بر 100هزار و 698 بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا درسطح کشور انجام شده و بیش از 2هزار و 123 پرونده تخلف در همین راستا به سازمان تعزیرات ارسال شده است.

عباس تابش، رییس سازمان حمایت ارزش ریالی این پرونده ها را بالغ بر 5 هزار و 563 میلیارد و 711 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: بازرسی ها از مراکز نگهداری کالا شامل انبارها، سردخانه ها و مراکز نگهداری کالا برای بررسی وضعیت و حصول اطمینان از رعایت الزامات و ضوابط ابلاغی مشتمل بر ثبت انبار/ سردخانه در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به نشانی اینترنتی WWW.NWMS.IR و اهتمام لازم انبارداران به ثبت رسید و حواله کالا به/ از انبار در قالب سامانه مزبور و برخورد با تخلفات احرازی با جدیت همچنان ادامه دارد.

وی بر ضرورت اجرای مستمر گشت‌ها و بازرسی‌ها در سطح انبارها تاکید کرد و متذکر شد: اگر بنگاه‌ها به‌رغم اطلاع‌رسانی‌های مکرر صورت‌گرفته نسبت به ثبت محل نگهداری کالای مشمول در سامانه جامع انبارها و یا اعلام ورود و خروج بار از طریق ثبت رسید و حواله و یا رد و تأیید بارنامه برابر ضوابط و الزامات قانونی اقدام نکنند لاجرم شناسایی هر نوع کالای خارج از شبکه در انبار به عنوان احتکار و اختفای کالا به شمار رفته و بر اساس قوانین مبارزه با قاچاق کالا برخورد قانونی می‌شود.

تابش تصریح کرد: سامانه جامع انباها به آدرس اینترنتی WWW.NWMS.IR در راستای تحقق مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با موضوع ایجاد و راه اندازی سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز از سال 94 طراحی شد.

بهره‌برداری از سامانه جامع انبارها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با نظارت ستاد مرکزی مبارزه قاچاق کالا و ارز در خرداد 1395 به منظور شناسنامه‌دار کردن کلیه مبادی و مقاصد حمل و محل‌های نگهداری کالا و همچنین ثبت اطلاعات ورود (قبوض انبار) و خروج (حواله انبار) آنها آغاز گردید. درحال حاضر حدود 740 هزار واحد توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی و در سامانه جامع انبارها ثبت شده است. همچنین حدود 15 هزار مرکز نگهداری کالا اقدام به ثبت رسید و حواله در این سامانه می‌کنند. ازجمله کارکردهای مهم سامانه جامع انبارها شفاف سازی و رصد کالا در زنجیره تجاری کشور و جلوگیری از قاچاق و احتکار کالا است و در صورت عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید /حواله در سامانه مزبور وفق تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

همه انبارها باید در سامانه ثبت شده و کلیه انبارهای مجاز و غیرمجاز شناسایی شوند و هیچ انباری نباید محل دپوی کالا قرار گیرد.

وی با تاکید بر این‌که ما نیز به عنوان دستگاه نظارتی متقابلاً باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از این تخلفات انجام دهیم، خاطرنشان کرد: این سازمان بعنوان مرجع برخورد با متخلفان و اخلالگران ، به منظور جلوگیری از هرگونه احتکار و اختلال در عرضه کالاها ، با بهره گیری از توان بازرسی خود و جدیت تمام بر میزان موجودی کالاهای انبارها و سردخانه های سراسر کشور نظارت مستمر و روزانه اعمال می‌کند.

گفتنی است؛ به استناد ضوابط اختصاصی کالای اساسی (موضوع ماده (2) دستورالعمل تبصره (4) ماده (18) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ) گوشت قرمز، برنج، حبوبات، چای، تخم مرغ خوراکی، کره، روغن، شکر، لاستیک، کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، خمیر کاغذ، دانه‌های روغنی، جو، ذرت، کنجاله سویا، خوراک آماده دام، ماکیان و آبزیان، دارو و واکسن دامی، مکمل و افزودنی‌های خوراک دام، سموم دفع آفات نباتی (آفتکش‌ها) و کود شیمیایی مشمول ثبت اطلاعات مکان نگهداری و ورود و خروج در سامانه جامع انبارها بوده و بسته به اینکه واحد مورد بازرسی دارای اقلام مشمول تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده یا خیر و اینکه کالاهای مشمول در سامانه جامع انبارها ثبت شده است یا خیر، بر اساس ضوابط این شیوه‌نامه توسط بازرسان سازمانهای صمت استانها برخورد لازم انجام می شود.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=11450
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)