شنبه 11 آگوست 2018 - 14:30

همایش تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور سراسری ۹۷ برگزار شد

پدیده امسال را می توان درخشش و تداوم موفقیت دانش آموزان استثنایی دانست. همچنین امسال پسران بیشترین رتبه های برتر را به خود اختصاص دادند.

همایش علمی تجلیل از نخبگان و رتبه‌های تک‌رقمی کنکور سراسری ۹۷، به همت بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام) در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شد.

به گزارش نگاه اقتصادی، در این همایش که نخبگان و خانواده های آن ها، اساتید و مسئولان آموزشی دانشگاه ها، چهره های ماندگار علمی کشور، خیرین مدرسه ساز، مسئولان کتابخانه ها، ناشران و رسانه ها حضور داشتند، ۱۲۸ دانش آموز رتبه برتر و تک رقمی مناطق و سهمیه ها در کنکور سراسری ۹۷ در گروه های تجربی، انسانی، هنر، ریاضی و زبان، قدردانی شدند.

* ۶۵۰هزار نفر خیر مدرسه ساز در کشور داریم

محمدرضا حافظی، رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور در این همایش با بیان اینکه خیرین ما در حال حاضر ۶۵۰هزار نفر در کشور و حدود یک هزار نفر در سراسر جهان هستند گفت: بنیاد قلم چی به طور جدی در این زمینه فعال است.

وی با اشاره به فعالیت های بنیاد علمی آموزشی قلم چی(وقف عام) در دانشگاه ها گفت: این مجموعه دانشجویان علاقه مند و تلاشگری که به دلیل عدم توانایی مالی نمی توانند ادامه تحصیل دهند را شناسایی کرده و بورسیه می کند تا این سرمایه ها در کشور برکت و اثر وجودی داشته باشند که این راه خداست و مسیر سازندگی است.

حافظی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه حرکت خودمان را نه تنها در داخل کشور بلکه در سراسر جهان بسط و توسعه داده ایم اظهار کرد: حدود ده درصد ملت ایران در کشورهای دیگر اقامت دارند، با توجه به این موضوع اقداماتی را در کشورهای دیگر آغاز کرده و ایرانیان را در آنجا تشویق به تاسیس مدارس ایرانی و توجه بیشتر به فرهنگ بومی کردیم تا با استفاده از معلمان ایرانی در آن مدارس، دانش آموزان با ملیت و زبان مادری خود بیگانه نشوند.

وی گفت: رهبری نیز بر پدیده مقدس مدرسه سازی و حمایت از امر تحصیل علم و دانش تاکید کرده و آن را امری مقدس و ارزشمند دانسته اند.

رییس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور در عین حال بیان کرد: کشوری که آموزش و پرورش موفقی داشته باشد در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز موفق و سربلند خواهد بود.

* قهرمانان زاده می شوند یا ساخته؟

همچنین کاظم قلم‌چی، واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام) در این مراسم با طرح این پرسش که آیا قهرمانان زاده می شوند یا ساخته می شوند سخنرانی خود را آغاز کرد و به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت.

وی به تفاوت نابغه ها و قهرمانان اشاره کرد و ابراز داشت: قهرمانان ساخته می شوند و این موضوع مهمی است که باید تاکید و توجه بیشتری روی آن داشت و بر روی سرمایه های انسانی سرمایه گذاری کرد.

قلم‌چی با بیان این که برخی هوش و استعداد را صرفا عامل موفقیت رتبه های برتر می دانند، خاطرنشان کرد: موفقیت رتبه های برتر حاصل تلاش مستمر و نقش موثر پدران و مادران و معلمان است.

وی همچنین به طولانی ترین تحقیق در مباحث انسانی که تاکنون بر روی هفتاد هزار نفر از لحظه تولد تاکنون انجام شده اشاره کرده و افزود: نتایج بسیار جالبی از این تحقیق به دست آمد که مهم ترین آن به نقش مهم والدین اشاره می کند و نشان دهنده تاثیر اولیا در موفقیت فرزندان دارد.

واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام) افزود: عواملی مثل صحبت کردن و گوش دادن، با گرمی برخورد کردن با دانش آموزان، یاددادن حروف و اعداد، بردن آن ها به سفر و دیدارها و کتاب خواندن برای فرزندان بسیار مهم است.

* پسران گوی سبقت را از دختران ربودند

بنابراین گزارش، پدیده امسال را می توان درخشش و تداوم موفقیت دانش آموزان استثنایی دانست؛ در همین راستا ۱۶ دانش آموز استثنایی (نابینا، کم بینا، نیمه شنوا و جسمی حرکتی) که با دانش آموزان منطقه ۳ رقابت کردند و موفق به کسب رتبه های زیر هزار شدند، مهمان این جشن بودند.

در میان دانش آموزان رتبه برتر و تک رقمی، ۲۵ دانش آموز بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام) حضور داشتند که ۴ نفر از آنان روستایی بودند؛ همچنین امسال این جشن میزبان یک دانش آموز روستایی با رتبه ۲ منطقه از توابع شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان بود.

امسال دانش آموزان تهرانی‌ مجددا توانستند رتبه‌های برتر کشوری را به دست آورده و با ۱۹ رتبه تک رقمی در جایگاه نخست قرار بگیرند.

همچنین تبریز، اصفهان و کرج بیشترین رتبه های تک رقمی را از میان شهرستان ها داشتند؛ نکته جالب توجه اینکه تبریزی ها برای دومین سال متوالی توانستند این افتخار را نصیب خود کنند.

علاوه بر این، تربت حیدریه توانست با ۳ رتبه تک رقمی همچون سال های گذشته جایگاه خود را حفظ کند و قائن نیز با ۴ دانش آموز بیشترین رتبه منطقه ۳ را به خود اختصاص داد؛ بندرعباس هم برای نخستین بار، دو رتبه کشوری کسب کرد.

امسال پسران بیشترین رتبه های برتر را به خود اختصاص دادند و توانستند گوی سبقت را از دختران ربوده و پیشتاز این میدان باشند.

یکی از نکات قابل توجه اینکه امسال ۵۴ دانش آموز تک رقمی حتی بدون یک جلسه غیبت در آزمون های برنامه ای از قهرمانان حاضر در جشن بودند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=6082
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)