شنبه 30 مارس 2019 - 22:35

آمریکا معافیت ۴ کشور را برای خرید نفت ایران تمدید می‌کند

آمریکا معافیت های چین، هند، کره جنوبی و ترکیه را از مجازات خریداران نفت ایران به مدت ۶ ماه دیگر تمدید می‌کند.

تارنمای اس‌اندپی گلوبال پلاتز نوشت که آمریکا معافیت های چین، هند، کره جنوبی و ترکیه را از مجازات خریداران نفت ایران به مدت ۶ ماه دیگر تمدید می کند.

به گزارش نگاه اقتصادی، تارنمای انرژی پلاتز بر اساس نظر بیش از ۱۰ تحلیلگر بازار نفت که از نزدیک سیاست های تحریم ایران را پیگیری می کنند، افزود: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به این چهار کشور اجازه خواهد داد به مدت ۶ ماه دیگر واردات نفت خام و میعانات نفتی را از ایران ادامه دهند.

معافیت های ایتالیا، یونان، ژاپن و تایوان از تحریم‌های نفتی ایران در اوایل ماه مه (اردیبهشت ماه) به پایان خواهد رسید.

یک منبع آگاه از طرح های کنونی دولت آمریکا برای ماه آینده (آوریل) گفت که ایالات متحده به چین اجازه خواهد داد به واردات کنونی روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران ادامه دهد.

منابع آگاه در روزهای گذشته در عین حال به پلاتز گفته اند که سیاست دولت ترامپ در باره اجرای تحریم ها علیه ایران، بصورت مداوم در حال دگرگونی است.
معافیت های نفتی ۶ ماهه کنونی واشنگتن که به معافیت به شرط کاهش قابل توجه خرید نفت و فرآورده های نفتی از ایران معروف است، در اوایل ماه مه (اردیبهشت ) به پایان می رسد.

دولت ترامپ تا پیش از دوم نوامبر ۲۰۱۸/ آبان سال گذشته، آشکارا قصد خود را برای قایل شدن معافیت برای کشورهای مشتری نفت ایران اعلان نکرده بود.
بر اساس بررسی های پلاتز، صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی ایران با به اجرا گذاشته شدن این معافیت ها در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ با افزایش روزانه به میزان ۱۷۰ هزار بشکه نسبت به سه ماهه چهارم سال پیش از آن، به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

به گفته سارا وخشوری، مدیر موسسه اس‌وی‌بی انرژی اینترنشنال، در صورتی که ایالات متحده، معافیت همه کشورهایی را که اکنون از ایران نفت خام وارد می کنند، تمدید کند، صادرات روزانه نفت ایران به ۷۰۰ هزار تا ۹۵۰ هزار بشکه خواهد رسید.

به نوشته پلاتز به نقل از داده های منابع کشتیرانی و ردگیری نفتکش ها، صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته (فوریه ۲۰۱۹) به یک میلیون و ۵۱۰ هزار بشکه رسید که بالاترین میزان در چهار ماهه اخیر به شمار می رود و نزدیک به ۵۷۲ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز این مقدار به چین فروخته شده است.

منبع: ایرنا

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=9844
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)