دوشنبه 17 جولای 2017 - 23:28

رشد ۷۹ هزار میلیارد ریالی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در بهار امسال

از ۳۲۷٫۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۷ درصد آن در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است.

رشد ۷۹ هزار میلیارد ریالی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در بهار امسال

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی طی سه ماهه نخست امسال به ۱۰۱۳٫۶ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به میزان ۷۹٫۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۸٫۵ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش نگاه اقتصادی و بر اساس آمارهای اعلامی بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی در سه ماهه سال جاری مبلغ ۶۶۲٫۸ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۵٫۴ درصد کل تسهیلات پرداختی) است.

این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال معادل ۴٫۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در سه ماهه سال جاری معادل ۲۸۵٫۱ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۴۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۶۶۲٫۸ هزار میلیارد ریال) است.

از ۳۲۷٫۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۷ درصد آن (مبلغ ۲۸۵٫۱ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

همچنین در این مدت تعداد ۴۹ هزار و ۲۶۳ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶۶۵۲ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است.

درضمن در بخش خدمات تعداد ۷۸۴ هزار و ۷۰۶ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۵۲۷ میلیون ریال پرداخت شده است.

در مجموع بخش خدمات با دریافت ۴۱۳٫۸۱۴ هزر میلیارد ریال، در رتبه نخست تسهیلات گیری از بانک ها قرار دارد و پس از آن بخش صنعت و معدن با ۳۲۷٫۶۹۳ هزار میلیارد ریال و بخش بازرگانی با ۱۲۵٫۵۷۳ هزار میلیارد ریال قرار دارند.

مسئولان بانک مرکزی بر این باورند که در مسیر افزایش تسهیلات دهی بانک ها به بخش های اقتصادی همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1030
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)