چهارشنبه 19 جولای 2017 - 18:37

بازگشت ۱۷ هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی به چرخه اقتصاد در دولت یازدهم

بهبود نرخ رشد اقتصادی در دولت یازدهم، گویای توجه به تولید داخلی و رونق فضای کسب و کار است.

تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و رونق تولید از موارد مهم اقتصاد مقاومتی است. راهبرد اصلی دولت یازدهم برای رونق تولید داخلی و بهبود محیط کسب وکار و فضای سرمایه گذاری است. از این رو در دولت یازدهم ۱۷ هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی از رکود خارج شده و وارد مدار تولید شدند.

به گزارش نگاه اقتصادی به نقل از ایرنا، دولت یازدهم با کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی، افزایش صادرات غیرنفتی و تراز مثبت صادرات نسبت به واردات، کاهش تورم، ایجاد ثبات اقتصادی، افزایش صادرات و تقویت اعتماد ملی، سعی کرد که درچارچوب عملیاتی سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی حرکت کند.

بهبود نرخ رشد اقتصادی در دولت یازدهم، گویای توجه به تولید داخلی و رونق فضای کسب و کار است.

* رشد تولید فولاد

بررسی آمارهای عملکرد تولید فولاد خام در دوره ۹۵- ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که روند رشد تدریجی در این بخش وجود داشته، در عین حال مقایسه تولید ۱۳۹۵ نسبت به ۱۳۹۲ رشد ۱۶٫۳ درصدی را نشان می‌دهد. تولیدات فولادی در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۲ افزایش ۶٫۷ درصدی داشت و این امر تداوم رشد در این زمینه را نشان می‌دهد. همچنین میزان تولیدات فولادی را در سال ۹۴ رقم ۱۷ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۰۰ تن نشان داد که در مقایسه با سال ۹۳ که ۱۶ میلیون و ۹۳۸ هزار تن بود، رشد ۲٫۹ درصدی داشت.

دولت یازدهم درمسیر تحقق بخشیدن هدف ۱۴۰۴ که همانا ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد است، گام برداشته و اکنون با دستیابی به ظرفیت ۳۰ میلیون تنی به میزان ۵۴٫۵ درصد از هدف چشم‌انداز تحقق یافته است.

بررسی انجام‌شده از سوی وزارت صنعت سال گذشته میزان تولید سنگ آهن کشور به رقم ۳۱ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۴۰۰ تن رسید که نسبت به ۳۰ میلیون و ۴۳۵ هزار تن سال ۹۴ افزایش ۴٫۱ درصدی را نشان می‌دهد. کاهش ۱۰٫۷ درصدی تولید سنگ آهن در سال ۹۴ نسبت به رقم ۳۴ میلیون و ۸۲ هزار و یکصد تنی در سال ۹۳ ثبت شد.

براساس گزارش انجمن جهانی فولاد، ایران در ۴ ماه نخست امسال بالغ بر ۶ میلیون و ۳۶۹ هزار تن فولاد خام تولید کرد که درمقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ یعنی ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تن رشد ۳٫ ۱۴ درصدی داشته است.

آمار انجمن جهانی فولاد همچنین حاکی از آن است که تولید فولاد خام ۶۷ عضو این انجمن در۴ ماه نخست امسال ۵۵۰ میلیون و ۸۴۱ هزار تن بوده که نسبت به ۵۲۳ هزار و ۶۹۹ هزار تن سال گذشته ۵٫۲ درصد بالاتر است.

ایران در ماه آوریل هم یک میلیون ۷۳۵ هزار تن فولاد خام تولید کرده بود که ۱۵ درصد بالاتر از آوریل سال ۲۰۱۶ بود. البته ایران در مقایسه با ماه مارس هم رشد تولید داشته چرا که تولید ماه مارس یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن گزارش شده است.

* رشد ۶٫۵ درصدی صنعت

طرح رونق تولید در نیمه ابتدایی سال ۱۳۹۵ کلید خورد تا در ابتدای امر پرداخت تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی به ۷۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط مدنظر قرار گیرد، طرحی که یکی از پروژه‌های اقتصادی کشور به حساب می‌آمد و از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کنار شش برنامه دیگر برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شد.

طبق اظهار نظرهای مسئولان وزارت صنعت قرار است طرح رونق تولید برای سال‌جاری نیز ادامه پیدا کند. بنابر تصمیم اولیه به ۱۰ هزار واحد صنعتی رقمی ‌معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تعلق بگیرد.

در ابتدای اجرای طرح رونق تولید در سال گذشته پرداخت تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی تنها برای واحدهای تولیدی و صنعتی در نظر گرفته شده بود اما با پیشرفت کار واحدهای کوچک و متوسط بخش کشاورزی نیز مشمول طرح مذکور شدند تا با مراجعه به بانک‌ها تسهیلات مربوطه را دریافت کنند.

رشد صنعت در ابتدای دولت یازدهم منفی ۱۰٫۵، رشد معدن منفی ۲ و رشد کسب و کار حدود صفر بود اما دولت یازدهم تلاش کرد به اکثر خواسته‌های مردم جامه عمل بپوشاند. هرچند به دلیل مشکلات موجود هنوز این تلاش‌ها کاملا نتیجه نداده و ادامه دارد اما دولت توانست براساس آخرین آمار منتشر شده رشد اقتصادی را به ۸٫۳ و رشد صنعتی را به ۶٫۵ برساند.

خودروسازان نیمه‌ دولتی کشور در دو ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸٫۷ درصدی را در تولید سواری‌ها به ثبت رساندند که آمار تولید خودروسازان خصوصی نیز حکایت از رشد ۷٫۵۰ درصدی دارد‌.

* افزایش واحدهای تولیدی

بند سوم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر محور قراردادن رشد بهره‌ وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد است. در دولت یازدهم۱۷٫۲ هزار واحد وارد مدار تولید شد. آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از احیای واحدهای صنعتی خبر می‌دهد که در دولت گذشته تعطیل شده بودند.

براساس آمارهای بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی از افزایش داشته است. از این رو در طرح رونق واحدهای صنعتی به بیش از ۲۲ هزار واحد صنعتی مبلغی در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان، پرداخت شده است. این عدد به غیر از احیای ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی باعث رونق تعداد زیادی از واحدهای صنعتی شده است. مرکز آمار هم طی گزارشی یادآور شد که در دولت گذشته بیش از ۳ هزار واحد صنعتی تعطیل شده بود.

در دوره فعالیت دولت یازدهم برپایه آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۱۲هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی جدید تکمیل و راه‌اندازی شده‌اند که این رقم با محاسبه واحدهای احیا شده در ۴۲ ماه گذشته به ۱۷هزار و ۲۰۰ واحد می‌رسد.

* رشد تولید تجهیزات پزشکی

پیش از آغاز فعالیت دولت یازدهم هزار و ۴۸۰ قلم تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می شد که اکنون به دو هزار و ۱۳۰ قلم رسیده است. این آمار حکایت از رشد ۴۴ درصدی تولید داخلی تجهیزات پزشکی در کشور دارد.

براساس آمار تا سال۱۳۹۲ در حدود ۳۵۰ قلم داروی مورد نیاز کشور از خارج تامین می شد اما با برنامه ریزی وزارت بهداشت و حمایت دولت یازدهم اکنون تنها ۳۰ قلم داروی مورد نیاز بیماران از خارج کشور تامین و در اختیار داروخانه ها و مراکز درمانی قرار داده می شود.

* رونق تولید و صادرات غیرنفتی

رونق تولید و صادرات غیرنفتی از مقوله های مهم در راستای تقویت پایه های اقتصاد ملی است. از این رو می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی بینجامد.

صندوق بین‌المللی پول، در گزارشی که اواخر سال ۹۵ از وضعیت اقتصاد ایران منتشر کرد، نوشت: بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول (IMF)رشد اقتصادی ایران طی دوره سال ۱۷-۲۰۱۶، تولید ناخالص داخلی ۷٫۴ درصد رشد کرد و از رکودی که در سال قبل از آن درگیرش بود، خارج شد.

بخش غیرنفتی اقتصاد ایران پس از رکوردی که در سه ماهه دوم سال‌ جاری ثبت کرد، میانگین رشد ۰٫۹ درصدی را تجربه کرد اما پایین بودن این رشد، نشان از تداوم مشکلات ایران برای تامین مالی و ضعف ساختاری اقتصاد آن بود. میانگین نرخ تورم سالانه اقتصاد ایران نیز از اواسط سال ۲۰۱۶ تک رقمی شد و به ۹٫۵درصد رسید.

گزارش IMF نشان می‌دهد که نرخ رشد اقتصادی ایران در میان مدت در سطح ۴٫۵ درصد تثبیت شود.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1071
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)