پنج‌شنبه 27 جولای 2017 - 10:39

پایان مؤسسات غیرمجار نزدیک است

سیف گفت: به غیر از تعاونی‌های منحله، سه تعاونی غیرمجاز نیز به‌زودی تعیین تکلیف می‌شوند و پس از آن دیگر هیچ موسسه غیرمجازی نخواهیم داشت.

پایان مؤسسات غیرمجار نزدیک است

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: سه تعاونی غیرمجاز که اکنون در نظام پولی و بانکی کشور فعالیت دارند، ظرف چند روز آینده تعیین تکلیف می شوند و بعد از آن موسسه غیر مجازی نداریم.

به گزارش نگاه اقتصادی، ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این‌که تاکنون سپرده‌گذاران زیر ۱۰۰ میلیون تومانی تعاونی های ادغامی در موسسه کاسپین تعیین تکلیف شده اند، اظهار داشت: اکنون در شرایط مناسبی هستیم و در آینده مبالغ بالاتر نیز برای تعیین تکلیف اعلام می شوند.

وی افزود: به غیر از تعاونی های منحله، سه تعاونی غیرمجاز داریم که به زودی تعیین تکلیف آنها را اعلام می کنیم و پس از آن اعلام می کنیم که دیگر هیچ موسسه غیرمجازی نداریم.

رییس کل بانک مرکزی از مردم خواست از این پس به هیچ وجه در موسسه هایی که با نرخ های فریبنده پول مردم را جمع آوری می کنند و معلوم نیست چطور می خواهند پاسخگو باشند، مراجعه نکنند و در موسسه ها و بانک های مجاز که از امنیت لازم برخودارند، سرمایه گذاری کنند.

سیف یادآور شد: تشکیل صندوق ضمانت سپرده ها موجب می شود تا پوشش بیمه ای لازم برای سپرده های مردم در موسسه ها و بانک های مجاز تا سقفی که وجود دارد، صورت گیرد و از این نظر نگرانی ها رفع شده است.

* مردم به اصل پول خود می رسند

سیف پیرامون نارضایتی سپرده گذاران تعاونی های ادغامی در کاسپین و نیز وضعیت نامشخص تعاونی ثامن گفت: این موسسه ها سابقه ۲۰ ساله دارند و در روزهایی که باید به موقع جلوی آنها گرفته می شد، کارها انجام نشد و امروز بانک مرکزی دنبال این است ضمن ساماندهی این موسسه ها راه را برای بروز چنین مشکلاتی در آینده ببندد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بین مسئولان رده اول نظام یک انسجام ذهنی وجود دارد، گفت: قبول دارم که مشکلاتی ایجاد شده، ولی بانک مرکزی از انعطاف هایی که در قوانین وجود دارد حداکثر استفاده را کرده تا آسیب های آن را به حداقل برساند.

به گفته وی، جلسات مشترکی بین قوه قضاییه، بانک مرکزی و مجلس برقرار است تا با استفاده از حداکثر امکان، خسارت به حداقل برسد؛ به نظر می رسد که افراد به اصل پول خود در انتها، می رسند اما باید تحمل کنند.

* تغییر پولی در شرایط ثبات اقتصادی اجرا می شود

رییس کل بانک مرکزی درباره مصوبه دولت برای تبدیل واحد پول ملی به تومان توضیح داد: این مصوبه جزئی از لایحه افزایش موادی بر قانون پولی و بانکی کشور است که پس از تصویب نهایی در مجلس، عملیاتی می شود.

سیف ضمن رد برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه تبدیل واحد پولی، هزینه به کشور تحمیل می کند، گفت: قرار نیست اسکناس های موجود جمع آوری و با تومان های جدید جایگزین شود، بلکه با تناسب استهلاک اسکناس های وجود، اسکناس های تومان جایگزین آن خواهد شد.

وی تاکید کرد: هدف اصلی این کار تطبیق واقعیت پولی و با ذهنیت مردم است؛ در حال حاضر مردم همیشه از تومان استفاده می کنند، اما ریال محاسبه می شود، این تناقضی است که وجود دارد و اشتباهاتی را به دنبال دارد.

رییس کل بانک مرکزی ضمن یادآوری اینکه تبدیل واحد پولی سبب شفافیت می شود، گفت: البته تبدیل واحد پولی تغییر پولی نیست و نباید با آن تداخل مبحث شود.

سیف توضیح داد: هنگامی که به شرایط با ثبات اقتصادی برسیم، باید نسبت به حذف صفر از پول ملی اقدام شود که در گذشته حذف سه یا چهار صفر مطرح شد، اما اجرای آن به شرایط ثبات در آینده وعده شد.

وی درباره علت برگزار نشدن جلسه سه شنبه شب (سوم مرداد) شورای پول و اعتبار نیز توضیح داد که برخی از اعضای این شورا دیروز در سفر استانی بودند و به همین دلیل جلسه به حد نصاب نرسید.

* از عملکرد خود راضی نیستم

رییس شورای پول و اعتبار در پاسخ به اینکه چه نمره ای به عملکرد خود می دهید، گفت: هیچوقت راضی نیستم؛ باید حتما همه تلاش ما به کار گرفته شود؛ مسئولیت ما در حد توان هایی است که داریم، به نظر می رسد در مجموع توانسته ایم اقدام های مثبتی را انجام داده ایم .

وی تاکید کرد: ساماندهی موسسه های غیرمجاز یک حرکت بسیار جدی بود که در از بین بردن بسترهای فساد بسیار موثر است؛ البته به تناسب حجم و اندازه آنها مقاومت های زیادی هم شد و هزینه های زیادی هم برای مدیران بانک مرکزی ایجاد کرد.

سیف خاطر نشان کرد: در مسیر ساماندهی موسسه های غیرمجاز مسیر شایعات بی حساب و کتاب و بی اساس و مطالبی بسیاری علیه مدیران بانک مرکزی مطرح شد، اما اکنون خوشحالم که وضعیت نابسامان ناهنجار رو به پایان است و می تواند ثبات را به اقتصاد برگرداند.

وی به ثبات ارزی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در این دوره وضعیت با ثباتی را داشتیم و حرکت هایی انجام شد تا بتواند از بروز شوک های آینده جلوگیری کند.

رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: یکی از اساسی ترین نقش های بانک مرکزی در اقتصاد دیده بانی و پیش بینی هر نوع شوک است که می تواند نوسان در اقتصاد ایجاد کند.

* دوره ریاست بانک مرکزی پنج ساله است

وی درباره ویژگی های فردی رییس کل بانک مرکزی و اینکه چه شاخص هایی باید سکاندار این بانک داشته باشد، توضیح داد: هدایت این مجموعه که جای حساسی در اقتصاد است و کسی که آنجا قرار می گیرد باید همه جوانب، احتیاط ها و وسواسها را رعایت کند.

سیف یادآورشد: عملکرد بانک مرکزی می تواند همه سطوح اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد و این بانک لنگر اصلی ثبات اقتصاد است و کسی که در راس بانک مرکزی قرار می گیرد، باید از استحکام رای برخوردار باشد تا وقتی تصمیمی می گیرد با تزلزل اجرا نشود و بتواند در اقتصاد ثبات ایجاد کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا در کابینه بعدی حضور دارد، گفت: به هیچ وجه خود من تصمیم و نظری ندارم و بر اساس شرایطی که در قانون وجود دارد عمل می شود.

رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: دوره بانک مرکزی پنج ساله است و دلیلی ندارد در وسط پنج سال تصمیمی گرفته شود ،اما چنانچه تصمیمی گرفته شود، برای من مطلوب است.

وی گفت: جمهوری اسلامی فرصت خدمت بسیار مغتنم است، اما آنچه که می تواند، خدمت رسانی را افزایش دهد،انسجام دستگاههاست و همگی به طور هم افزا عمل کنند.

سیف اظهار داشت: چنین شرایطی در گذشته وجود نداشت و امیدوارم در آینده هرکسی در این مسئولیت قرار می گیرد، بتواند خدمات خود را به جامعه ارایه کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر صنعت درباره میل سیستم بانکی ایران به واردات بیشتر و به تبع آن منفی شدن تراز تجاری ایران گفت: ارتباط کاهش صادرات به سیاست های پولی و بانکی همیشه در همه جوامع وجود دارد، اما باید اولویت ها را مشخص ساخت.

رییس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: بخش تولید باید بهره وری خود را افزایش دهد، ظرفیت های تولیدی به حد کمال برسد و خطوط تولیدی فرسوده بازسازی شود تا هزینه تولید کاهش یابد و محصول نهایی قابل رقابت با کالای خارجی باشد.

وی اظهار داشت: بانک مرکزی سعی کرده نرخ ارز را متناسب با واقعیت های اقتصادی تعدیل کند؛ هرچند از بروز شوک ارزی جلوگیری کرده اما نرخ را در نرخ باثبات نگه نداشته و در چهار سال گذشته افزایش هایی داشتیم که می تواند تفاوت تورم داخل و خارج را تعدیل کند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1387
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)