دوشنبه 29 می 2017 - 21:37

رشد اقتصادی بدون نفت ۶٫۳ درصد شد

محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۷۶ در سال ۹۵ به ۶۴۱ هزار و ۳۷۵میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسید.

رشد اقتصادی بدون نفت ۶٫۳ درصد شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد در سال ۱۳۹۵ محصول ناخالص داخلی با احتساب نفت، رشد ۸٫۳ درصدی را تجربه کرد و رشد این شاخص بدون نفت ۶٫۳ درصد محاسبه شد.

به گزارش نگاه اقتصادی از مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ در سال ۱۳۹۵ به میزان ۶۷۳ هزار و ۹۴ میلیارد ریال با نفت و ۶۴۱ هزار و ۳۷۵میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسید.

این رقم در سال ۱۳۹۴ با نفت ۶۲۱ هزار و ۲۳۷ میلیارد ریال و بدون نفت ۶۰۳ هزار و ۴۹۴ میلیارد ریال بود که رشد ۸٫۳ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۶٫۳ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در سال ۱۳۹۵ را ثبت کرد.

بر پایه این نتایج در سال ۱۳۹۵ رشته فعالیت های گروه کشاورزی ۵، گروه صنعت (شامل: معدن، صنعت، انرژی و ساختمان) ۱۱٫۳و گروه خدمات ۷٫۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ رشد کرد. رشد گروه صنعت بیشتر از افزایش صادرات نفت خام و گاز طبیعی ناشی شد.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ۱۵ بخش اصلی متشکل از ۴۲ رشته فعالیت انجام می شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیربخش های زراعت و باغداری، دامداری، جنگلداری و ماهیگیری، گروه صنعت شامل زیربخش های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تامین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیربخش های عمده فروشی و خرده فروشی، هتل و رستوران، حمل و نقل و ارتباطات، واسطه گری های مالی، مستغلات، امور عمومی، آموزش، بهداشت و مددکاری و سایر خدمات است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=189
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)