پنج‌شنبه 10 آگوست 2017 - 15:25

محمدعلی نجفی شهردار تهران شد

با اجماع نظر منتخبان دوره پنجم شورای شهر تهران، نجفی به عنوان شهردار تهران برگزیده شد. او نخستین شهردار “تهرانی” پایتخت پس از دوران دفاع مقدس است.

محمدعلی نجفی شهردار تهران شد

با رای اعضای منتخب شورای شهر پنجم تهران، کمتر از یک ماه مانده به شروع رسمی دوره جدید شوراها، محمدعلی نجفی شهردار تهران شد.

به گزارش نگاه اقتصادی، محمدعلی نجفی به عنوان گزینه نهایی شورای شهر برای تصدی شهرداری تهران در گفت‌وگویی با شبکه خبر اظهار داشت: تلاش می کنم شرایط مطلوب تری برای زیست در تهران فراهم کنم.

وی افزود: در مرحله نخست از اعضای دوره پنجم شورای اسلامی شهر تشکر می کنم که بنده را لایق دانستند و این توفیق را به بنده دادند.

نجفی تصریح کرد: به شهروندان تعهد می دهم همه تلاش و قدرتم را برای ایجاد شرایط مطلوب تر برای زیست آنان به کار خواهم گرفت و تلاش خواهم کرد که زندگی شهروندی آنان پس از چهار سال بهتر از شرایط امروزی باشد.

وی ادامه داد: از همه امکانات استفاده خواهم کرد تا خواسته شهروندان را که ایجاد آرامش از جنبه روحی و روانی و ایجاد آسایش از جنبه فیزیکی و مادی برای شهروندان است فراهم کنم.

طبق آن‌چه که مرتضی الویری ساعتی پیش اعلام کرد، این انتخاب تا زمان برگزاری اولین جلسه رسمی منتخبان شورای پنجم تهران، رسمیت نخواهد داشت.

محمدعلی نجفی، متولد ۲۳ دی ۱۳۳۰ در تهران است. این سیاستمدار اصلاح طلب، برای فرهنگیان بسیار شناخته شده است؛ او از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ به مدت ۹ سال، وزیر اموزش و پرورش بود؛ در دولت میرحسین موسوی و دولت‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی. معلمان از خوب می‌گویند و دورانش را بهترین دوره یک وزیر در وزارتخانه فرهنگیان می‌دانند.

نجفی اما در دولت نخست اصلاحات از ۱۳۷۶ – ۱۳۷۹ رییس سازمان برنامه بودجه شد. چندسال پس از آن و در انتخابات شورای شهر سوم توانست رای مردم تهران را بدست بیاورد و از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ عضو پارلمان پایتخت بود.

محمد علی نجفی شهردار آینده تهران شد

نجفی در سال ۹۲ گزینه نخست حسن روحانی برای وزارت آموزش و پرورش بود. اما فقط با یک رای از وزارت بازماند و پس از مدتی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد. او اما چندماه بعد در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ از سمت خود استعفا کرد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ طی حکمی محمدعلی نجفی را به سمت مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب کرد. در دوره تصدی وی در ستاد هماهنگی اقتصادی بود که لایحه خروج از رکود دولت تدوین و به مجلس ارائه شد.

اما در مرداد ۹۳، نجفی سرپرست وزارت علوم شد. رئیس جمهور در ۲۹ مرداد ۱۳۹۳، پس از استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، طی حکمی محمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب کرد.

دوره سرپرستی نجفی در وزارت علوم بیش از زمان قانونی بود؛ چون مجلس به گزینه های روحانی برای وزارت علوم رای نمی داد و او با حکم حکومتی تا زمان رای اعتماد مجلس سرپرست وزارت علوم ماند.

نجفی در بخشی از کلیات برنامه‌هایش برای شهرداری تهران که به شورای شهر ارائه داده و روز گذشته از آن دفاع کرد،‌آورده است:

– قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری را در سایت منتشر خواهم کرد.

– روابط دولت و شهرداری حسنه خواهد شد

– فقط درباره جوانان و زنان تبعیض مثبت داریم ولاغیر

– صراحتا می‌گویم ارتباط تشکیلاتی با هیچ حزبی ندارم. از روزی که شهردار شوم دیگر سیاسی نخواهم بود.

– در حوزه آسیب‌های اجتماعی شهرداری باید اختیار داشته باشد

– باشگاه مشاوران شهرداری راه‌اندازی می‌شود

– معلولان در اولویت برنامه‌های شهری خواهند بود

– از مدیرانی که سابقه مدیریت شهری دارند استفاده می‌کنم

نجفی را می‌توان نخستین شهردار تهرانی پایتخت پس از پایان دوران دفاع مقدس نامید؛ غلامحسین کرباسچی متولد قم، مرتضی الویری متولد دماوند، محمدحسن ملک‌مدنی متولد اصفهان، محمود احمدی‌نژاد متولد آرادان گرمسار و محمدباقر قالیباف متولد طرقبه مشهد بوده‌اند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2105
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)