سه‌شنبه 19 سپتامبر 2017 - 17:08

روابط صنعتی ایران و روسیه گسترش می‌یابد

ایدرو و شورای توسعه اقتصادی و تجاری روسیه تفاهم‌نامه‌ای در خصوص گسترش همکاری‌ها حوزه های انرژی (نفت و گاز)، صنایع ریلی و هوایی منعقد کردند.

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شورای توسعه اقتصادی و تجاری روسیه تفاهم‌نامه‌ای در خصوص گسترش همکاری های فی مابین در حوزه های انرژی (نفت و گاز)، صنایع ریلی و هوایی منعقد کردند.

به گزارش نگاه اقتصادی، رییس هیات عامل ایدرو در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره اینکه سازمان گسترش می تواند دروازه ورود شرکت های روسی به ایران باشد گفت : خوشبختانه بعد از برجام فرصت‌های خوبی بین ایران و روسیه فراهم شده و ما انتظار داریم توافق‌های امضاشده عملیاتی شوند.

منصور معظمی افزود: روابط بین ایران و روسیه روابط استراتژیک و دراز مدت است و ما اینجا هستیم که روابط را تسهیل کنیم و امکان مراوده شرکت‌های دوطرف برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از برجام، بزرگترین شرکتهای بین المللی را در ایدرو ملاقات کرده ایم و تفاهم نامه ها و قراردادهای بزرگی در ایدرو انجام شده است ، افزود: خوشحالیم که در این حجم بسیار بالا ارتباطات بین المللی در سازمان ما فراهم شده است. سازمان ما تقریبا در تمام بخش های مهم صنعتی از جمله صنایع بزرگ و صنایع استراتژیک فعالیت دارد.

رییس ایدرو افزود: به‌تازگی دولت روسیه زمینه های مناسبی را در خصوص تسهیلات مالی ، فاینانس و روادید برای ایران فراهم کرده است و این فرصت خوبی است برای شرکت‌های روسی و ایرانی که همکاری دوجانبه ای داشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تراز تجاری غیرمتوازن ایران و روسیه گفت : شرکتهای ایرانی باید از فرصت پیش آمده استفاده نمایند و تجهیز شوند تا بتوانند وارد بازار روسیه شوند .

وی افزود: بازه زمانی قراردادها ۲ ساله است و علاوه بر مشکلاتی که در حوزه مسائل مالی و بانکی وجود دارد ، مهم ترین مساله عدم شناخت شرکتهای دوطرف نسبت به تواناییهای یکدیگر است زیرا اطلاعات زیادی از همدیگر نداریم و این تفاهم نامه ها می تواند زمینه های مناسب آشنایی و استفاده از توانمندیهای یکدیگر را فراهم کند.

معظمی با بیان اینکه بازار ایران بر روی تمام شرکتهای معتبر بین المللی که در ایران سرمایه گذاری کنند باز است گفت : حضور شرکتهای روسی هم در ایران منوط به سرمایه گذاری‌های مشترک است.

وی همچنین گفت: حوزه فعالیت این تفاهم نامه ها وسیع است و بیشتر به علاقه مندی طرفین و تواناییهای آنها بستگی دارد .

* صدور روادید برای تجار ایران و روسیه تسهیل شده است

سفیر روسیه در ایران نیز در ادامه این مراسم گفت: در حال حاضر صدور روادید برای تجار هر دو کشور ایران و عراق تسهیل شده و تجار ایرانی می توانند با مراجعه به سفارت روسیه به راحتی روادید تجاری دریافت کنند.

لوان جاگاریان افزود: هفته گذشته محمد جواد ظریف (وزیر خارجه ایران) ملاقات های خوبی با رئیس جمهوری روسیه داشت و در این ملاقت ها همکاری اقتصادی دو طرف بررسی شد.

وی ادامه داد: سازمان ایدرو سازمان بزرگی است که می تواند در روابط اقتصادی ایران و روسیه به شرکت های روسیه کمک کند و امیدواریم دو کشور در فضاهای اقتصادی توسعه و پیشرفت داشته باشند.

سفیر روسیه در ایران همچنی گفت: در حال حاضر صدور روادید برای تجار هر دو کشور ایران و عراق تسهیل شده و تجار ایرانی می توانند با مراجعه به سفارت روسیه به راحتی روادید تجاری دریافت کنند.

شورای توسعه اقتصادی و تجاری روسیه یکی از نهادهای اقتصادی روسیه محسوب می شود که بیش از ۱۰ هزار شرکت مهم اقتصادی روسی را در زیرمجموعه خود دارد.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2737
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)