سه‌شنبه 13 ژوئن 2017 - 5:17

اولویت‌های تامین مالی سال ۱۳۹۶ در شبکه بانکی

الزام نظام بانکی برای تامین سرمایه در گردش ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی از جمله اولویت‌های ابلغ شده از سوی بانک مرکزی است.

اولویت‌های تامین مالی سال ۱۳۹۶ در شبکه بانکی

بانک مرکزی اولویت های تامین مالی بنگاه های اقتصادی را ابلاغ کرد که بر اساس آن نظام بانکی امسال باید سرمایه در گردش مورد نیاز ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی و منابع مالی ۶ هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد را تامین کند.

به گزارش نگاه اقتصادی، این دستورالعمل که در ۱۲ ماده به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده، با هدف استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور تهیه شده است.

یکی دیگر از الزامات مندرج در این دستور العمل، تامین مالی موردنیاز برای بازسازی و نوسازی تعداد ۵ هزار واحد اقتصادی از محل منابع داخلی در اولویت شبکه بانکی کشور است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی پیش بینی می ‌شود این اهداف با تخصیص حدود ۳۰۰ هزارمیلیارد ریال تسهیلات در سال جاری تحقق یابد که از این میان باید در مجموع ۲۰۰هزار میلیارد ریال برای سرمایه ‌در گردش و تامین مالی طرح‌های نیمه تمام و ۱۰۰هزارمیلیارد ریال برای بازسازی و نوسازی واحدهای اقتصادی که از توجیه فنی، مالی و اقتصادی لازم برخوردار هستند، تخصیص یابد.

همچنین تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط که جزو مشتریان بانک‌ها هستند در اولویت اعطای تسهیلات موصوف قرار دارند که در زمینه عملکرد تسهیلات اعطایی به اینگونه متقاضیان، ضرورت دارد هماهنگی لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارایه اطلاعات موردنیاز به منظور درج عملکرد در سامانه «هماهنگ» صورت پذیرد.

بسیاری از واحد‌های صنفی نیز در زنجیره عرضه محصولات بنگاه‌های کوچک و متوسط قرار دارند و در زمینه‌های مختلف تولیدی، توزیعی، کشاورزی و خدماتی فعالیت می‌کنند که بدون حضور آنها، اقتصاد کشور توان حرکت ندارد، بنابراین از آنجایی‌که اصناف ضرورتی به ثبت نام در سامانه «بهین یاب» ندارند توصیه می‌شود تأمین مالی این گروه از متقاضیان نیز در کنار بنگاه‌های کوچک و متوسط با رعایت مقررات بانکی مورد اهتمام و توجه جدی بانک‌ها قرار گیرد.

بانک مرکزی تاکید کرد، عملکرد اعطای تسهیلات در سال گذشته به بنگاه‌های کوچک و متوسط نشان می‌دهد شبکه بانکی کشور با روحیه جهادی، احساس مسئولیت و همگام با سیاست های دولت، رسالت خویش را به نحو شایسته به انجام رسانده و با بهره‌گیری بهینه و هدایت صحیح منابع مالی موجود برای خارج کردن بنگاه‌های کوچک و متوسط از رکود و بهبود وضعیت اقتصادی به‌ویژه در بخش صنعت کشور تلاش کرده است.

در این راستا رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ برابر ۱٫۹ درصد و رشد صنعت ۵٫۸ درصد بوده و از طرفی رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت نیز روند صعودی داشته به طوری که این رقم در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۵ به ۴٫۶ درصد ارتقا پیدا کرده است.

بنابراین تحریک اقتصادی ناشی از سیاست های پولی واعتباری بانک مرکزی و نظام بانکی و هدایت منابع به سمت سرمایه در گردش در حوزه صنعت مطلوب بوده و انتظار می‌رود رشد اقتصادی در بخش‌های غیرنفتی و صنعت همچنان به روند بهبود و افزایشی خود ادامه دهند.

براین اساس، بانک مرکزی برای تداوم این رویکرد رشد در اقتصاد کشور «دستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط در سال ۱۳۹۶» را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

این نهاد ناظر بانکی تاکیدکرده است، برای جلوگیری از انحراف منابع محدود بانک‌ها لازم است در مرحله اول بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با درنظر گرفتن اصول کلی اعطای تسهیلات و اعتبارسنجی متقاضی و اخذ تأمین کافی، نسبت به اعطای تسهیلات موضوع دستورالعمل موردنظر اقدام کنند و سپس نظارت بر محل مصرف تسهیلات را در دستور کار خود قرار دهند.

بر اساس اعلام ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی، پارسال ۲۵ هزار واحد تولیدی در اقصی نقاط کشور با تزریق ۱۷ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان منابع جدید به حرکت درآمدند و اشتغال آنها حداقل تثبیت شد و حتی اشتغال جدید ایجاد کردند.

به گفته سیف، پارسال نظام بانکی ۵۴۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد که نسبت به سال قبل از آن حدود ۳۲ درصد رشد داشت؛ ۶۴ درصد از این رقم صرف تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شد که سهم بخش صنعت از تامین سرمایه سرمایه درگردش ۸۴ درصد بود.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=365
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)