سه‌شنبه 13 ژوئن 2017 - 5:26

رقابت‌پذیری پوشاک تولیدی با همکاری گمرک

سومبات هاکوپیان

انجمن صنایع پوشاک ایران به‌منظور رفع مانع رقابت‌پذیری پوشاک داخلی که موضوع مهمی است، درحال آماده‌سازی پیشنهادی به رییس‌کل گمرک است تا با حمایت گمرک بتواند با اجرای این پیشنهاد جهشی در تولید پوشاک رقابت‌پذیر ایجاد کند.

به این ترتیب، هم قاچاق پوشاک به داخل کشور برای عاملان آن غیراقتصادی می‌شود و هم به صادرات پوشاک طوری رونق داده می‌شود که عاملی مهم برای رشد اشتغال و رونق اقتصاد کشور شود.

در ساماندهی واردات پوشاک، نقش مهم گمرک اجرای صحیح دستورالعمل واردات پوشاک است که همواره مورد حمایت رییس‌کل گمرک قرار گرفته است.

در رابطه با صادرات پوشاک نیز اقدامات گذشته گمرک در تسهیل تشریفات گمرکی صادرات توسط صادرکنندگان مثبت ارزیابی می‌شود، اما نقش گمرک در بهبود امر صادرات پوشاک مبحث دیگری است.

بدیهی است لازمه صادرات پوشاک، تامین مواد اولیه متنوع است که در کشور تولید نمی‌شود بلکه باید وارد کرد و این مشکل منحصر به پوشاک صادراتی نیست.

یکی از مشکلات فراگیر صنعت پوشاک، رقابت‌پذیری با پوشاک وارداتی ناشی از تامین مواد اولیه است؛ این موضوعی است که باید با جدیت در راس برنامه‌های گمرک قرار گیرد.

اجرای ماده ۱۲ قانون، یعنی ورود موقت در صورت تسهیل اجرای آن، راه مناسبی برای سفارشات قطعی صادرات است اما گره اصلی در تولید پوشاک رقابت‌پذیر را باز نمی کند و باید چاره‌ای اندیشه شود.

الکترونیکی شدن فرآیندهای گمرکی با سامانه جامع گمرکی اقدامی بسیار برای اصلاح نظام بوروکراتیک کشور است که در ضرورت آن هیچ تردیدی نیست اما بی‌تردید بدون اشتباه نخواهد بود.

در هر حال، مهم این است که الکترونیکی شدن فرآیندهای گمرکی شروع شده است و به‌تدریج کامل‌تر خواهد شد؛ این مهم به درستکاری بین گمرک و ارباب رجوع کمک شایان توجهی خواهد کرد.

*رییس انجمن صنایع پوشاک ایران

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=366
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)