چهارشنبه 19 جولای 2017 - 14:02

ساخت ۷۰ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور

وزارت نفت در دولت یازدهم، حمایت جدی خود را با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی حمایت از ساخت داخل اعلام کرد و در این مسیر گام‌های جدی برداشت.

ساخت ۷۰ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: امکان ساخت ۷۰ درصد از تجهیزات صنعت نفت در داخل وجود دارد که در صورت حمایت دولت افزایش می یابد.

به گزارش نگاه اقتصادی، با توجه به شرایط کشور و نیازمندی صنعت به فناوری جدید و شرایط تحریم، وزارت نفت در دولت یازدهم، حمایت جدی خود را با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی حمایت از ساخت داخل اعلام کرد و به حق در این مسیر گام های جدی برداشت، از جمله آن ساخت ۱۰ گروه کالای اصلی و پرمصرف و جلوگیری از ورود این تجهیزات به کشور و ابلاغیه و بخشنامه های جدید به چهار شرکت اصلی وزارت نفت مبنی بر اصلاح وندور لیست شرکت ها و ممنوعیت ورود و به کارگیری تجهیزات ساخت داخل بود.

* تجربه موفق سازندگان داخل در پالایشگاه‌های اصفهان، بندرعباس و خلیج فارس

بنا بر گزارش نشریه وزارت نفت، در سومین نشست مشترک هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با هدف «بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های ساخت داخل در طرح ها و پروژه های واحدها و مراکز عملیاتی» عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ابتدا از نبوغ و بلوغ صنعتگران ایرانی در توسعه صنایع نفتی در ۱۵ سال اخیر گفت و اعلام کرد: سفارش کالا و سپردن پروژه به سازندگان داخل، نشان از اعتماد بخش دولتی به بخش خصوصی و تولیدکنندگان داخلی دارد.

وی معتقد است: با توجه به ریسک و حجم سرمایه گذاری های سنگین سازندگان داخل، ما به عنوان عرضه کننده کار چه در خدمات مهندسی و بخشهای دیگر وظیفه داریم ضمن ایجاد ارتباط تنگاتنگ با این انجمن، سفارش مداوم تجهیزات را در دستور کار قرار دهیم.

کاظمی ادامه داد: باید اعتماد و اعتقاد به صنعتگران داخلی بیشتر شود؛ چرا که آن‌ها در پروژه های بزرگ مثل پالایشگاه اصفهان، اراک و غیره نشان دادند که قابلیت اجرای پروژه های بزرگ و تامین تجهیزات را دارند.

* موفقیت سازندگان داخلی مستلزم تغییر نگاه در حاکمیت است

در ادامه این جلسه، سعید آهنگران، دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، با بیان این که امکان ساخت ۷۰ درصد اقلام این گروه کالایی« صنعت نفت» در داخل وجود دارد، گفت: افزایش توانمندی سازندگان داخل نیازمند توسعه بهره وری و به کار گیری فناوری روزآمد دنیا و افراد متخصص است که امیدواریم با حمایت مدیران این بخش شاهد ساخت ۱۰۰ درصد تجهیزات مورد نیاز این صنعت در داخل باشیم.

وی افزود: ۲۰ درصد اقلام «از لحاظ فیزیکی» مورد نیاز صنعت نفت یا قابلیت ساخت دارند، ولی توجیه اقتصادی ندارند یا تقاضا کم است که ساخته نمی شوند ؛ البته با تجمیع آن می توان به تولید داخل دست یافت و ۱۰ درصد مابقی «از لحاظ ارزش مالی ۳۰ تا ۳۵ درصد» اصلا در داخل تولید نمی شود چرا که دانش و فناوری آن در داخل وجود ندارد و بحث ما این است که با حمایت بخش دولتی و همت بخش خصوصی، این قابلیت برای تولید در داخل ایجاد شود.

* سازندگان داخل باید به کیفیت، زمان و قیمت متعهد باشند

عباسعلی جعفری نسب، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز در ادامه این نشست، حمایت از ساخت داخل را وظیفه ملی و شرعی اعلام کرد و گفت: تامین قطعات و تجهیزات از داخل، به طور قطع موجب اطمینان خاطر مدیران می شود، به شرط آنکه سازندگان داخل با رعایت اخلاق، متعهد به ساخت کالای با کیفیت، در زمان مقرر با قیمت مناسب باشند و از اعتماد دستگاه های دولتی بهره برداری شخصی نکنند و موجب زیان پروژه های ملی نشوند.

جعفری نسب ادامه داد: سازندگان داخلی باید از شرایط پیش آمده بهره کامل را برای پیشرفت و به روز شدن و انتقال فناوری به داخل کشور ببرند و با ارتقای کیفیت محصولات، خودشان را در این بازار رقابتی حفظ کنند.

وی با بیان این که بهره گیری از توان داخلی به لحاظ تامین و ساخت، در سالهای اخیر با شدت بیشتری در این شرکت پیگیری شده است، افزود: هم اکنون حدود ۸۵ درصد از تجهیزات صنعت نفت( خطوط لوله و مخابرات) با تکیه بر توانایی های سازندگان داخلی تامین می شود و این مهم روند رو به رشدی نیز پیدا کرده است.

علی زیار، مدیر بازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، در ادامه این نشست با بیان این که ۱۰۱۰ قلم کالا در بخش پالایش و پخش شناسایی شده که در پروژه های کشور از آن استفاده می شود، گفت: تا امروز ۲۱۳۸ سازنده داخلی و ۳۷۷۳ تامین کننده داخلی ارزیابی و در فهرست بلند دستگاه مرکزی وارد شده اند که شرکت های تابعه وزارت نفت مکلف هستند براساس ابلاغیه وزیر نفت و معاونت مهندسی و مدیران شرکت‌ها فقط از این لیست تامین لجستیک انجام دهند و اگر غیر از این باشد، تخلف کرده اند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1049
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)