سه‌شنبه 20 ژوئن 2017 - 15:07
رییس پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به نگاه اقتصادی:

برجام بستر استفاده از امکانات پولی بین‌المللی را فراهم کرد

دیواندری در پاسخ به نگاه اقتصادی گفت: برجام بستر استفاده نظام بانکی از تراکنش‌ها و کارت‌های بین‌المللی را فراهم آورد.

برجام بستر استفاده از امکانات پولی بین‌المللی را فراهم کرد

رییس پژوهشکده پولی و بانکی و دبیر بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی اعلام کرد: این همایش در روزهای دهم و یازدهم تیرماه با حضور مسئولان بانک مرکزی و مدیران و کارشناسان نظام بانکی برگزار می‌شود.

به گزارش نگاه اقتصادی، علی دیواندری امروز (سه‌شنبه) در نشستی خبری با اعلام این خبر، افزود: تمرکز اصلی همایش امسال بحث ثبات مالی؛ بستر رشد اقتصادی پایدار است. ثبات مالی بستری مداوم و داخلی برای رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود. همچنین بخشی از مطالب در همایش در قالب میزگرد و بخش دیگری نیز در قالب سخنرانی مقامات و مسئولین سیاستگذار بیان خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار نگاه اقتصادی مبنی بر این‌که مباحث مربوط به استفاده حداکثری از ظرفیت‌سازی‌های برجام و نیز پیگیری رفع موانع موجود در مسیر اجرایی‌تر شدن برخی مفاد آن، ذیل کدام‌یک از محورهای همایش دنبال خواهد شد، گفت: در دوره قبل این همایش ما یکی از محورها را به همین موضوع اختصاص داده بودیم اما در این دوره مباحث برجام را ذیل مبحث فرصت‌ها و چالش‌های اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) دنبال می‌کنیم.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: برجام بستر مناسبی برای استفاده نظام بانکی از امکانات پولی بین‌المللی همچون تراکنش‌ها و کارت‌های بین‌المللی فراهم کرده است. علاوه بر این، ثبات نرخ ارز نیز از دیگر ثمرات برجام است؛ چنان‌نکه در سال‌های اخیر دیگر با جهش‌های ناگهانی نرخ ارز مواجه نبودیم و دامنه نوسانات نیز در حد و حدود قابل قبولی بوده داشت.

وی ادامه داد: البته برای استفاده از خطوط اعتباری بلندمدت و کوتاه‌مدت همچنان همچنان با مشکلاتی مواجه‌ایم که پیگیری برای رفع آن‌ها ادامه دارد.

* برنامه‌های اقتصادی دولت دوازدهم

دیواندری به انتخابات اخیر ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: دولت بعد از پشت سر گذاشتن این انتخابات در حوزه اقتصادی دارای برنامه‌هایی است و طبیعتا مقامات اقتصادی در این همایش حضور یافته و دیدگاه‌های خود را برای سال جاری و برای دوره میان مدت در بازار پول بیان می‌کنند.

وی با بیان اینکه همایش سیاست‌های پولی و ارزی به دوره بلوغ خود رسیده و همایشی اثرگذار است، گفت: مقامات بلندپایه اقتصادی و مقامات پولی کشور اعم از مسئولین بانک مرکزی و نظام بانکی در این همایش حضور خواهند داشت و مخاطب آن بیشتر متوجه نظام بانکی است.

* جزییات محورها و اهداف همایش

رییس پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه اظهار داشت: محورها و اهداف این همایش شامل نقش بانک مرکزی در حفظ ثبات مالی، ساختار نهادی و عملیاتی بازار سرمایه و بدهی و ثبات مالی، مدیریت تنگنای اعتباری و عوامل و راهکارها به همراه نقش ثبات مالی در حفظ تورم پایین برای رشد اقتصادی پایدار برخی از محورهای این همایش است.

به گفته وی، آثار عدم تعادل بودجه و عملیات شبه مالی دولت بر ثبات مالی یکی دیگر از محورهای همایش مذکور است که در آن در سه حوزه آثار عدم تعادل بودجه و عملیات شبه مالی دولت بر ترازنامه بانک‌ها و بانک مرکزی، آثار عدم تعادل بودجه دولت بر تعادل بازار بدهی، راهکارهای رفع آثار نامطلوب بودجه دولت بر ثبات مالی مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی افزود: همچنین عوامل موثر بر همگرایی و واگرایی نرخ‌ها در بازارهای مالی، راهکارهای ایجاد همگرایی میان نرخ‌ها در بازارهای مالی، رقابت قیمتی کنترل نشده (جنگ قیمتی) و تاثیر آن بر ریسک بانکی از جمله مباحثی است که در محور ساماندهی نرخ‌ها در بازارهای مالی (بازار سپرده، بازار بین بانکی و بازار بدهی) مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی اظهارداشت: ساز و کار مطلوب مدیریت نوسانات نرخ ارز برای حفظ ثبات مالی و رشد اقتصادی و سلامت بانکی نیز دو محور اصلی دیگر همایش هستند؛ در محور اول سعی شده تا تمام موضوعات مربوط به نوسانات ارزی مانند اثرات نوسانات ارزی بر ثبات مالی، اثرات نوسانات ارزی بر ثبات مالی، اثرات ترازنامه‌ای نوسانات ارزی بر ثبات اقتصادی، نقش ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی در مدیریت بازار ارز، سازوکار مدیریت نوسانات نرخ ارز به همراه تک نرخی کردن ارز مورد ارزیابی قرار بگیرد.

دیواندری تصریح کرد: در محور سلامت بانکی نیز ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها، اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بانکداری ایران، برقراری تعادل در جریان نقدی و کیفیت سود در بانک‌ها، برقراری تعادل در ساختار درآمد- هزینه بانک‌ها، مطالبات غیرجاری، دارایی‌های منجمد و راهکارهای اصلاح ترازنامه بانک‌ها، بنگاه‌داری بانک‌ها، بازسازی و گزیر در نهادهای مالی و مطالبات غیرجاری مانند دارایی‌های منجمد، بدهی‌های دولت به نظام بانکی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و کفایت سرمایه بانک‌ها بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: امروز بازار بدهی با حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان، اهمیت بسیار بالایی دارد و این بازار از بازار پول جدا نیست. ساماندهی نرخ ها در بازارهای مالی باید مورد توجه قرار گیرد؛ این در حالی است که امروزه بازار سرمایه و بازار بدهی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: مدیریت تنگنای اعتباری و نقش بانک مرکزی نیز در همایش امسال مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در این زمینه بانک مرکزی اقداماتی را انجام داده است که می‌توان اثرات آن را در این همایش بررسی کرد. عوامل موثر بر همگرایی و واگرایی نرخ‌ها و راهکارهای ارتباط بین نرخ‌ها و جلوگیری از رقابت‌های مخرب در کنار بحث جنگ قیمتی نیز مطرح است که امروز تا حدودی این جنگ کنترل شده است.

وی با اشاره به نرخ ۱۲.۵ درصدی رشد اقتصادی در سال ۹۵ تاکید کرد:‌ رشد غیرنفتی کشور در سه ماهه آخر سال گذشته ۵.۶ درصد از کل رشد را به خود اختصاص داد و در کل سال نیز ۳.۳ درصد بود.

دیواندری عنوان کرد:‌ سازوکار مطلوب نرخ ارز و حفظ ثبات بازار ارز نیز مورد توجه است که توسط بانک مرکزی در ۴ سال گذشته به خوبی انجام شده و این بازار اداره شده است و برای تدوام این دستاورد مباحثی در همایش مطرح خواهد شد.

وی به سلامت بانکی به عنوان یکی دیگر از محورهای همایش اشاره کرد و افزود:‌ اجرای کامل استاندارد بین‌المللی IFRS نیز در همایش امسال مطرح است و برخی معتقدند این استانداردها باید به صورت کامل اجرا و البته بانک مرکزی نیز معتقد است این کار باید به صورت تدریجی دنبال شود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت:‌ تهیه صورت‌های مالی همگرا با IFRS در همایش امسال مورد بررسی قرار خواهد گرفت و برخی موارد دیگر مانند مطالبات غیرجاری بانک‌ها و راهکارهای اصلاح ترازنامه و وضعیت بنگاهداری بانکها نیز در همایش امسال مورد بحث قرار میگیرد.

وی از ۸ سخنرانی کلیدی خبر داد و افزود:‌ ۱۰۳ مورد مقاله نیز دریافت شده که در نهایت ۱۶ مقاله پذیرفته شده و در همایش ارائه می‌شود. سخنرانیهای کلیدی از سوی رییس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد بود. در عین حال، ‌ معاون اول رییس جمهور نیز به عنوان سخنران ویژه حضور خواهند یافت.

به گفته دیواندری، ‌ قائم مقام بانک مرکزی و برخی مهمانان خارجی نیز در روز اول سخنرانی خواهند داشت. در روز دوم نیز سخنرانانی داخلی و خارجی حضور دارند. ۵ میزگرد اصلی در قالب محورهای همایش برگزار میشود که به مسائل روز نظام بانکی میپردازند.

وی با بیان اینکه ثبات مالی، ‌تورم پایین و رشد اقتصادی از میزگردها و گزارشگری مالی IFRS و مطالبات غیرجاری و رسیدگی به وضعیت داراییهای منجمد از دیگر پنلها خواهد بود، افزود: مباحث ارزی با حضور مسئولان بانک مرکزی و اساتید دانشگاه بررسی میشود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی یکی دیگر از برنامههای همایش سالانه سیاستهای پولی و ارزی را قدردانی از چهرههای ماندگار نظام بانکی عنوان کرد و افزود: ۱۴ نامزد از سوی بانک مرکزی، نظام بانکی و دانشکدههای اقتصاد کشور معرفی شدهاند که حداکثر ۲ نفر از بین آنها انتخاب میشوند.

وی خاطرنشان کرد که احکام داوران چهره های ماندگار نظام بانکی توسط رئیس کل بانک مرکزی صادر شده و جلسات داوری این موضوع نیز برگزار شده است. البته درباره اینکه مراسم قدردانی از چهرههای ماندگار در روز اول یا دوم همایش برگزار شود، اطلاع رسانی خواهد شد. این همایش در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار میشود.

* ورشکستگی بانک‌ها واقعیت ندارد

دیواندری در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره شایعات اخیر مربوط به ورشکستگی بانک ها و ارتباط ادغام بانک‌ها با این موضوع گفت: براساس تقسیم کار صورت گرفته در بانک مرکزی قرار شده است که صرفا خود بانک مرکزی و معاونت نظارت این بانک در این زمینه صحبت کنند؛ اما به طور کلی می‌توانم بگویم که این شایعات ریشه در واقعیت ندارد.

وی به اخبار و پیام‌های منتشر شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی و معاون نظارتی این بانک اشاره کرد و افزود: در این پیام‌ها نیز تاکید شد که مشکل خاصی وجود ندارد و نباید آرامش و اعتماد از بین برود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی در مورد ادغام بانک‌ها توضیح داد که ادغام بانک‌ها یک استراتژی و انتخاب در جهت بهینه‌سازی و کم کردن از هزینه‌ها در تمامی صنایع از جمله صنعت بانکداری است ولی در ماه‌های اخیر مقداری با مباحث دیگر خلط مبحث شده است.

وی ادامه داد: ادغام به معنای مشکل در بانک‌ها نیست و آن را باید از موضوع مربوط به رسیدگی در بازار غیرمتشکل پولی تفکیک کرد. مشکلی در زمینه موسسات مجاز و بانک‌ها وجود ندارد و بانک مرکزی نظارت‌ها و کنترل‌های خود را دارد.

دیواندری در این باره که اخیرا مسائلی در زمینه فعالیت بانک‌ها مطرح شده و همچنین بسته ماندن نماد بانک‌ها در بورس بیان کرد: موضوع نمادها مربوط به بازار سرمایه است که آنها نیز دلایل خاص خود را دارند و ما چندان در جریان نیستیم که آیا صورت‌های مالی و اطلاعات کامل به بورس داده شده و یا خیر؟

* ساماندهی نرخ‌ها در بازار پولی

وی درباره ساماندهی نرخ‌ها در بازار پولی کشور و همچنین موضوع بسترسازی برای یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: طبیعتا نرخ ها نباید در بازارها مجزا دیده شود تا بتوان جلوی جابجایی نرخ‌ها را گرفت. اگر نرخ‌ها عدم تعادل داشته باشد، عدم تعادل‌هایی در سیستم ایجاد می‌کند که نتیجه آن مشکلات نقدینگی است. در همایش در اینباره سخنرانی پیش بینی شده که کارشناسان بتوانند در این باره اظهار نظر کنند.

به گفته رییس پژوهشکده پولی و بانکی، در حوزه نرخ سود بانکی در همایش مباحثی مطرح می‌شود. در زمینه سیاست‌های ارزی نیز میزگرد خواهیم داشت. زمانی که شرایط فراهم شد یکسان سازی نرخ ارز انجام می شود. معاون ارزی بانک مرکزی در همایش امسال آخرین اقدامات را دراین باره اعلام خواهند کرد و بانک مرکزی همیشه آماده انجام یکسان سازی بوده ولی شرایط آن باید فراهم شود.

وی در پاسخ به مطلب دیگری درباره اینکه در دنیا برای رسیدن به استانداردهای بانکی، بانک‌ها را در هم ادغام نمی‌کنند، گفت: طبیعتا ادغام برای بهینه‌سازی و ایجاد ارزش افزوده و کم کردن هزینه‌ها صورت می‌گیرد و اگر مشکلی وجود داشته باشد با ادغام حل نمی‌شود و بانک مرکزی چنین اقدامی را نخواهد کرد.

دیواندری با اشاره به تجمیع برخی از موسسات غیرمجاز در ماه‌های اخیر گفت: این موسسات ادغام نشدند بلکه تعطیل شدند ولی برای انجام کارهای اداری اقداماتی درباره آنها صورت گرفت.

وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب بحث ادغام را نداشتیم بلکه بیشتر بانک‌ها و موسسات در یکدیگر تجمیع شدند، اظهارداشت: این تجمیع نیز برای این بوده که برخی موسسات مجاز یا غیرمجاز بتوانند مجوز تبدیل شدن به بانک را بگیرند.

* از FATF تا تحریم‌های جدید کنگره آمریکا

رییس پژوهشکده پولی و بانکی درباره تحریم‌های جدید کنگره آمریکا برعلیه کشورمان بیان کرد: متولی FATF وزارت اقتصاد است ولی این استانداردها از سوی جمعی از کشورها پیشنهاد می‌شود که گروهی هستند که وقتی بیانیه‌ای برای یک کشور صادر می‌کنند در ریسک ها، ایجاد محدودیت و نرخ‌ها موثر است.

وی با تاکید بر اینکه ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است، افزود:‌ ما نمی‌توانیم بگوییم درباره این استانداردها بی‌تفاوت هستیم چون بیانیه‌ها می‌تواند اثرات مشخصی را در اقتصاد ایران بگذارد و نرخ ریسک را بالا می‌برد و محدودیت‌هایی را برای ایران ایجاد می‌کند.

دیواندری خاطرنشان کرد:‌ بخشی از استانداردها از طریق قوانین ایران قابلیت اجرایی ندارند و باید در این زمینه‌ها بحث و بررسی شود. FATF موضوعی سیاسی نیست و مباحث تخصصی را شامل می‌شود که یکی از آنها تامین مالی تروریسم است. البته مسئولان تاکنون نگفته‌اند که همه بخش‌های این استانداردها باید دقیقا اجرا شوند.

* عملیاتی شدن محورهای همایش

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره عملیاتی نشدن محورهای همایش و تکراری بودن محورهای همایش امسال با سال‌های گذشته گفت: محورهای همایش تکراری نیست؛ بلکه مانند IFRS موضوعات جدیدی است که متناسب با نیازهای روز نظام بانکی کشور طراحی شده‌اند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بسیاری از موضوعات بانکی مانند شفافیت برای برخی ممکن است جذاب نباشد، افزود: ولی این موضوعات و مباحث برای کشور ما لازم است؛ همین طور بحث بازار بدهی در سال‌های گذشته وجود نداشت و در ۲ سال اخیر مطرح شده است. نمی‌توان بدون در نظر گرفتن شرایط نرخ‌گذاری در نرخ سود بانکی و اوراق متداول مانند صکوک برای بازار بدهی نرخ‌گذاری کرد.

وی ادامه داد: سلامت بانکی، تنگنای اعتباری و یکسان سازی نرخ ارز از موضوعات روز نظام بانکی هستند که در محورهای همایش به آنها پرداخته می‌شود. دلیل اصلی تاکید بانک مرکزی بر رعایت استانداردها و شفافیت از سوی نظام بانکی برای صیانت از سپرده‌های مردمی است.

دیواندری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پژوهشکده پولی و بانکی تا چه اندازه می‌تواند نتایج تحقیقاتی خود را عملی کرده و اجرا کند، اظهارداشت: پژوهشکده کار تحقیقاتی خود را انجام می‌دهد و سعی می‌کند وجدان علمی و حرفه‌ای خود را حفظ کند ولی در اجرا نمی‌توان همه مسائل را عملیاتی کرد زیرا محدودیت‌هایی وجود دارد. اقتصاد ایران ایرادات ساختاری مزمنی دارد که یک شبه قابل حل نیست و زمان‌بر است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=472
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)