سه‌شنبه 11 جولای 2017 - 3:36

هر گردشگر معادل ۳۰ بشکه نفت درآمد ارزی دارد

در ایران هدف‌گذاری در صنعت گردشگری رساندن تعداد گردشگران ورودی از پنج میلیون به ۲۵ میلیون نفر است.

هر گردشگر معادل ۳۰ بشکه نفت درآمد ارزی دارد

مدیرکل دفتر آمارهای فرهنگی، بازرگانی و خدمات مرکز آمار ایران با بیان اینکه ، با ورود هر گردشگر حدود ۱۲۰۰ دلار درآمد ارزی نصیب کشور می شود، گفت: این رقم معادل فروش ۳۰ بشکه نفت است .

به گزارش نگاه اقتصادی محمدحسین پیمان اظهار داشت: این میزان درآمد اهمیت گردشگری را در اقتصاد کشور به ویژه با رویکرد اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به نفت را نمایان می‌سازد.

وی در بخشی دیگر از سخنرانی خود افزود: ۱۶ در صد از جمعیت جهان گردشگر هستند که تعداد آنها حدود ۱٫۲ میلیارد نفر است. در این میان حدود ۲۲۰ میلیارد دلار هزینه حمل‌ونقل این تعداد گردشگر در جهان است.

پیمان افزود: در ایران هدف‌گذاری در صنعت گردشگری رساندن تعداد گردشگران ورودی از پنج میلیون به ۲۵ میلیون نفر است.

وی تصریح کرد: گردشگری از سه منظر عرضه، تقاضا و توسعه پایدار برای کشور اهمیت دارد. لذا با توجه به این سه منظر باید نظام تصمیم سازی مناسبی داشته باشیم که پایه های آن را آمار و اطلاعات و بررسی و مطالعه این ابعاد در استان ها تشکیل می دهد.

پیمان از جمله مطالعات مهم در این زمینه را، شناسایی ظرفیت های بالقوه استان ها و تبدیل آن‌ها به ظرفیت های بالفعل و موثر و تغییرات ناشی از گردشگری و همچنین بررسی زیر ساخت های لازم برای گردشگری استان ها از جمله حمل و نقل و اسکان ذکر کرد.

وی تاکید کرد: نقش آمار و اطلاعات در این عرصه بسیار مهم است چرا که گردشگری با راهبرد و به طور استراتژیک در استان ها باید برنامه ریزی شود.

مدیرکل دفتر آمارهای فرهنگی و بازرگانی مرکز آمار افزود: گردشگری نه تنها از جنبه اقتصادی بلکه از جنبه تعاملات فرهنگی کشور‌ها اهمیت دارد.

وی ادامه داد: براساس آخرین نتایج طرح های آمارگیری مرکز آمار ایران، سالانه ۵۵ درصد خانوارها در ایران سفرهای داخلی و ۱،۳۶درصد از آنها در هر فصل، سفر های خارجی دارند. همچنین ۵۷ درصد خانوارها در سفر های داخلی اقامت شبانه داشته و ۶۳ در صد از آن در خانه آشنایان و اقوام خود اقامت می گزینند. ۷۷ در صد از سفر ها جنبه تفریحی و ۱۱ درصد آنها، گردشگری سلامت است.

پیمان مسافر پذیرترین استان‌ها را، استان های گیلان، مازندران و خراسان رضوی و “مسافر فرست‌” ترین استان ها را استان های تهران و گیلان ذکر کرد.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=868
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)