شنبه 15 آگوست 2020 - 9:38

حمایت جمعی از اساتید دانشگاه و اهالی صنعت و بازرگانی ایران از معرفی مهرعلیزاده به عنوان وزیر صمت

مطرح شدن نام دکتر مهرعلیزاده موجی از امید و خوشبینی در عرصه صنعت و اقتصاد ایران به راه انداخته است.

جمعی از اساتید دانشگاه و اهالی صنعت و بازرگانی ایران با انتشار بیانیه ای از معرفی محسن مهرعلیزاده به عنوان وزیر صمت حمایت کردند.

به گزارش نگاه اقتصادی، در این بیانیه آمده است:

در شرایط حساس کنونی که تحریم های ناجوانمردانه غرب، همه گیری کرونا و برخی سوء مدیریت ها و مشکلات دست به دست هم داده تا بحرانی کم سابقه را به اقتصاد کشور تحمیل کند و تورم و گرانی کمرشکن، معیشت و گذران روزمره مردم را با دشواری های زیادی مواجه کرده، ضروری است دور از فضای احساسی و تعصب برای حفظ منافع ملی و مهار گرانفروشی ها و افزایش کمرشکن قیمت ها و رونق تولید همدل و همراه شد.

اقتصاد نحیف ایران در مقطع کنونی، مجالی برای آزمون و خطا و میدان دادن به مدیران کم تجربه باقی نگذاشته و تنها با همت و نبوغ مدیرانی کارآزموده و متخصص، مردمی، باانگیزه و صبور و سیاستمدارانی پاکدست و دردآشناست که می توان از این شرایط دشوار عبور کرد. مدیرانی که در کوران حوادث انقلاب و دفاع مقدس آبدیده شده و حاضرند سرمایه اجتماعی و اعتبار خود را در این برهه تاریخی و در آخرین ماه های دولت برای عبور از بحران و نجات مردم هزینه کنند.

دکتر محسن مهرعلیزاده، مرد سالهای سخت دفاع و سازندگی که کارنامه ای درخشانی در مسوولیت های عالی اجرایی و مدیریت واحدهای بزرگ صنعتی دارد از توانمندترین مدیرانی است که می تواند با تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بحران فزاینده واحدهای تولیدی، افزایش لجام گسیخته قیمت ها و چالش های پیچیده حوزه بازرگانی و تجارت غلبه کند.

مهرعلیزاده که تحصیل کرده دانشگاه تهران و دانشگاه تبریز و تیلبرگ هلند است. او که صاحب مطالعات گسترده ای در خصوص اقتصاد کلان و مهندسی اقتصاد است از اعضای موسس انجمن مهندسین مکانیک ایران در سال ۱۳۶۶ میباشد. طراحی و اجرای خطوط تولید وانت نیسان ۲۰۰۰ در کاخانجات سایپا در سال ۱۳۶۱ و طراحی توسعه خطوط تولیدی خودرو در شرکت های خودرو ساز ایرانی در سال ۱۳۶۳ از دیگر خدمات ماندگار این مدیر موفق در عرصه صنعت است.

این عملکرد موفق همچنان در جایگاه معاونت وزیر صنایع سنگین در امور صنعتی و بهره برداری و عضویت هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۶۹ ادامه داشته است. حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جبهه های جنگ در ایام دفاع مقدس و مدیریت نهاد نوپای جهادسازندگی در ‌شهرستان مراغه ازنخستین عرصه های فعالیت مدیریت کشوری ایشان بوده است.

چهار سال مدیریت او در سمت استانداری خراسان بزرگ که هنوز یکپارچه بود ، تحول عظیمی در بخشهای صنعت و اقتصاد این استان رقم زد . ایجاد شرکت خودروسازی خراسان و اجرای پروژه های توسعه راه آهن خراسان از جمله راه آهن بافق_ مشهد و ایجاد اولین بورس منطقه ای در استان خراسان در سال ۷۹ و اجرای پروژه های ماندگار استانی ، آغازگر تحول بزرگ صنعت و اقتصاد استان خراسان شد. فعالیت های این مدیر خوشنام باعث ایجاد ثبات و امنیت در مرزهای شرقی کشور گردید که به مدت چند دهه از ناامنی در شرق کشور رنج می کشید.

ایجاد و تاسیس و توسعه بخشهای بزرگی از منطقه آزاد کیش و پایه گذاری و توسعه شهرکهای صنعتی منطقه آزاد کیش و بنیان گذاری اولین شرکت هواپیمایی غیر دولتی کشور با نام هواپیمایی کیش ایر در سال ۱۳۷۰ ، نام مهرعلیزاده را به عنوان موسس و بنیانگذار اندیشه اولین قطب گردشگری کشور در منطقه آزاد کیش آنهم در دهه ۶۰ مطرح میکند. بی گمان اندیشه های موفق این مدیر خوشنام و خوشفکر اقتصادی باعث پس انداز و جلوگیری از خروج مبالغ متنابهی ارز از کشور عزیزمان گردیده است. مهرعلیزاده که سالها سمت ریاست سازمان تربیت بدنی و معاونت ریاست جمهوری ایران را برعهده داشته است، تاسیس بانک و بیمه دی و طراحی نظام جامع توسعه‌ ورزش کشور طی برنامه ۲۰ ساله را نیز در کارنامه دارد.

سالهای ریاست او بر سازمان تربیت بدنی، سالهای رشد و پیشرفت همه جانبه ورزش ایران بود. تحت مدیریت او برای اولین بار یک فدراسیون بین المللی بنام ایران در عرصه جهانی پایه گذاری گردید با نام فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای. از دیگر خدمات ماندگار این مدیر خوشنام تاسیس صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش برای اولین بار در ایران است. از دیگر عرصه های حضور وی یک دوره موفق در سمت استانداری اصفهان می باشد. مهرعلیزاده سالهای زیادی نیز عضویت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را تجربه کرده و همچنان به خدمات خویش دراین جایگاه ادامه می دهند.

تجربه و درایت این مدیر مجرب او را به بهترین گزینه برای راه اندازی پروژه آغاز مجدد فعالیت نیروگاه بوشهر پس از ۱۴ سال توقف بدل کرد. عملکرد درخشان او علی رغم همه کارشکنی های قدرتها و شرکت‌های بزرگ و تمامیت خواه بین المللی و ایادی خودفروخته داخلی از صفحات ماندگار در عرصه مدیریت کشوری بوده و هست . شاید بی جهت نیست که این روزها اهالی دانشگاه و صنعت متفق القول چشم انتظار ورود مجدد او به عرصه صنعت کشور را می کشند و امیدوارند که او را به پذیرفتن سکانداری صنعت، معدن و تجارت ایران در یک سال باقیمانده از عمر دولت راضی کنند.

به جرات می توان گفت که محسن مهرعلیزاده به عنوان یک مدیر کارکشته و آزمایش پس داده مناسبترین گزینه برای وزارتخانه ای اینچنین حساس و پر اهمیت است آنهم در سال پیش رو که تقابل با تحریم ها و توطئه های دشمن در گرو مدیریت مدیران کارکشته و خوشنام و خوشفکری چون اوست. به همین خاطر است که مطرح شدن نام دکتر مهرعلیزاده موجی از امید و خوشبینی در عرصه صنعت و اقتصاد ایران به راه انداخته است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=11299
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)