دوشنبه 24 جولای 2017 - 3:50

برگزاری مجمع عمومی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی بانک تجارت

این جلسه با حضور بیش از ۸۱ درصد از سهامداران و یا نمایندگان قانونی آنها و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار و حسابرس و بازرس قانونی و به ریاست هیبت‌الله سمیع، رییس هیات مدیره این بانک برگزار شد.

با برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک تجارت، صورت‌های مالی بانک تجارت منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ به تصویب رسید.

به گزارش نگاه اقتصادی از روابط عمومی بانک تجارت، در این جلسه که عصر روز شنبه ۳۱ تیرماه با حضور بیش از ۸۱ درصد از سهامداران و یا نمایندگان قانونی آنها و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادارو حسابرس و بازرس قانونی و به ریاست هیبت‌الله سمیع، رییس هیات مدیره این بانک برگزار شد، سهامداران صورت های مالی منتهی به پایان اسفند ۱۳۹۵ را تصویب کردند.

امیرمسعود رزازان، معاون مدیرعامل بانک تجارت در امور مالی و پشتیبانی گزارشی از وضعیت عملکرد این بانک را به مجمع را ارائه نمود . وی در این گزارش با اشاره به اینکه تشدید رقابت در بازارپول عمدتا هزینه جذب منابع در بانک های کشور را افزایش داده است، گفت: با وجود این رقابت شدید، بانک تجارت موفق شد در سالی که گذشت منابع ریالی خود را ۲۳ درصد افزایش دهد و این در حالی است که نرخ قیمت تمام شده پول برای این بانک حدود ۲ درصد کاهش داشته است.

رزازان افزود: نسبت هزینه‌های اداری و پرسنلی به منابع سپرده گذاران نیز روند نزولی داشته که نشان از توفیق بانک تجارت در مدیریت هزینه ها دارد.

وی همچنین کاهش نسبت مطالبات و بهبود نسبت کفایت ذخایررا نیز از توفیقات مهم بانک تجارت در سال ۹۵ عنوان کرد.

معاون مدیرعامل بانک تجارت در ادامه تاکید کرد: در سال ۱۳۹۵ بانک تجارت رتبه اول تعهدات ضمانتنامه را در میان پنج بانک بزرگ تجاری کشور در اختیار داشته و بیش از ۳۶ درصد از سهم تعهدات ضمانتنامه این پنج بانک متعلق به بانک تجارت است. ضمن اینکه بانک تجارت با در اختیارداشتن ۲۹ درصد از تعهدات اعتبارات اسنادی ۵ بانک تجاری بزرگ کشور، رتبه دوم را در این بخش کسب کرده است.

وی در ادامه به برخی از مهم ترین دستاوردهای بانک تجارت در بازار پول کشور طی سالی مالی گذشته اشاره کرد.

رزازان با بیان موفقیت بانک تجارت در تطبیق با استانداردهای حسابداری مورد نظر بانک مرکزی و سیستم های حسابداری بین‌المللی گفت: بانک تجارت از جمله اولین بانک‌های کشور بود که با تشکیل یک کارگروه ویژه ارتقاء فرآیند تهیه صورت‌های مالی خود را مطابق با استانداردهای بین المللی گزارش دهی مالی (IFRS) آغاز کرد.

وی افزود: این بانک در سال ۹۵ در سال موفق به برقراری روابط کارگزاری با ۷۳ بانک معتبر خارجی شده و مذاکرات لازم برای عقد قراردادهای تامین مالی با بانک های خارجی به عمل آمده است.

در ادامه گزارش هیات مدیره بانک تجارت به سهامداران، اهم دستاوردها و اقدامات بانک طی سال ۹۵ همچون استقرار حاکمیت شرکتی، تکمیل سبد خدمات و محصولات الکترونیک، ایجاد واحد تطبیق با استانداردهای بین‌المللی (Compliance) زیر نظر هیأت‌مدیره بانک، توسعه نظام جامع اعتبارسنجی مشتریان داخلی ، سفارشی سازی برخی خدمات چون سامانه تسویه معاملات وجوه کارگزاران بازار سرمایه، سامانه مدیریت وجوه سازمان نظام مهندسی و سامانه پرداخت‌های دوشناسه ای در راستای افزایش رضایتمندی مشتریان، راه اندازی باجه های ویژه توانخواهان درسراسرکشور، آموزش و توسعه سرمایه‌های انسانی، بهینه‌سازی شبکه شعب، ارتقای فعالیت های مسئولیت اجتماعی بانک در حوزه های مختلفی چون محیط زیست، مدرسه سازی، توسعه بهداشت محلی و دریافت نشان سیمین مسئولیت اجتماعی کشور مورد اشاره قرار گرفت.

در ادامه این جلسه گزارش بازرس قانونی بانک ارائه شد که پاسخ موارد مطروحه در آن از سوی امیر مسعود رزازان معاون مدیرعامل بانک تجارت در امور مالی و پشتیبانی ارائه شد . همچنین تعدادی از سهامداران بانک نیز به طرح موضوعاتی در خصوص صورتهای مالی و عملکرد این بانک پرداختند که توضیحات مدیرعامل بانک و دیگر اعضای هیات رئیسه مجمع را به دنبال داشت.‌

پس از قرائت گزارش بازرس قانونی، سهامداران صورت‌های مالی بانک تجارت را تصویب کردند.

این نیز گفتنی است که بانک تجارت از جمله بنگاه‌های اقتصادی مشمول قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ برای اولین بار سهام آن در بازار بورس عرضه شد.

سرمایه فعلی بانک بالغ بر ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال است و هم اینک ۸۳ درصد آن در مالکیت سهامداران غیردولتی قرار دارد.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1137
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)