سه‌شنبه 1 آگوست 2017 - 4:27

دریافت آنلاین خدمات دولتی از امروز

پروژه دولت الکترونیک که مهمترین گام دولت یازدهم برای الکترونیکی کردن ایران است با هدف ارایه آسان خدمات دولت به شهروندان رونمایی می‌شود.

دریافت آنلاین خدمات دولتی از امروز

شفافیت، بی‌نیازی از مراجعه به سازمان‌های مختلف برای دریافت خدمت، کاهش ترددهای درون‌شهری، تسریع در دریافت خدمت و کاهش هزینه‌های بی‌مورد مهمترین شاخص مورد انتظار در الکترونیکی شدن خدمات دولتی است که نخستین فاز آن امروز (سه‌شنبه) در کشور عملیاتی می شود.

به گزارش نگاه اقتصادی، یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های دولت یازدهم در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه زیرساخت های این بخش به گونه ای بود که ضمن کاهش هزینه ها، مردم بتوانند از مزیت های فناوری های نوین ارتباطی همانند سایر کشورهای جهان بهره مند شوند.

حسن روحانی، رییس دولت یازدهم از همان ابتدای دولت به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف کرد با توسعه زیرساخت ها و افزایش پهنای باند داخلی به گونه ای عمل کند که مردم بتوانند در منزل و یا محل کارخود با دسترسی به این ابزار بتوانند هر خدمتی را که نیاز دارند، دریافت کنند.

* دولت الکترونیک

پروژه دولت الکترونیک که مهمترین گام دولت یازدهم برای الکترونیکی کردن ایران است با هدف ارایه آسان خدمات دولت به شهروندان صبح امروز (سه‌شنبه) رونمایی خواهد شد تا کشورمان بعد از سال ها جزو کشورهایی به حساب آید که به طور الکترونیکی امور خود را پیش می برد.

قرار است از این به بعد مردم خدمات دولتی مورد نیاز خود را بدون نیاز به خارج شدن از منزل و یا محل کار و در هر ساعت از شبانه روز و بدون نگرانی از تعطیل بودن سازمان ها، نهاد ها و ارگان ها دریافت کنند و ضمن کاهش ترددهای بی مورد در درون شهرها هزینه هایشان نیز کاهش یابد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز یکشنبه هفته جاری در مراسم افتتاح نخستین پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات( آی سی تی ICT ) با اعلام اینکه فاز نخست دولت الکترونیک با ۲۰۰خدمت راه اندازی خواهد شد،افزود: پرداخت موبایلی که یکی از نیازهای اصلی در فاز نخست دولت الکترونیک است نیز با همراهی بانک مرکزی ایران اجرایی می شود.

وی گفت: اکنون برخی از نیازهای راه اندازی پرداخت موبایلی با همکاری بانک مرکزی به سرانجام رسیده و امیدواریم بزودی همه مراحل آن از سوی بانک مرکزی تکمیل شود تا مردم بتوانند در بستر دولت الکترونیک از خدمات پرداخت تلفن همراه نیز استفاده کنند.

با به بار نشستن دولت الکترونیک علاوه بر همه مزیت هایی که از این دستاورد نصیب کشور خواهد شد، فسادی که در نظام سنتی ایران لانه کرده است، کم کم رخت برخواهد بست و شفافیت جای آن را خواهد گرفت.

واعظی سی و یکم تیرماه امسال به تلاش دولت برای راه اندازی دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: دولت الکترونیک جلو رانت و تبعیض و جعل را می گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: دولت الکترونیک مهمترین وسیله برای راحتی و سرعت بیشتر کارهاست که با کاهش ارتباط کارمندان با مردم، بسیاری از مشکلات را رفع می کند.

واعظی اعلام کرد در مرحله نخست راه اندازی دولت الکترونیک، دستگاه هایی وصل می شوند که با مراجعه بسیاری از مردم روبرویند و در مرحله دوم دیگر دستگاه ها وصل می شوند.

* اقدامات دولت یازدهم

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم از همان روزهای نخست به سرعت دست به کار توسعه زیرساخت ها و ایجاد زیرساخت های جدید شد به گونه ای که اکنون و در آخرین روزهای استقرار دولت یازدهم، ظرفیت شبکه انتقال کشور که در سال ۱۳۹۲ تنها ۹۰۰ گیگابایت برثانیه بود، اکنون با رشد ۱۱ برابری به ۱۰ هزارگیگابایت رسیده و تلاش برآن است تا این توسعه در آینده نیز ادامه دار باشد.
ظرفیت شبکه IP (آدرس اینترنتی) داخلی با رشدی ۱۳ برابری که پارسال هشت هزار و ۵۰۰ گیگابایت بود، در روزهای اخیر به ۱۰هزار گیگابایت افزایش یافته است. این رشد در حالیست که این رقم در ابتدای دولت یازدهم تنها ۶۲۴ گیگابایت بوده است.

اکنون ۹۰۰ شهر در دولت یازدهم به نسل سوم تلفن همراه تجهیز شده است و همه شهرهای کشور بزودی به نسل سوم تلفن همراه تجهیز خواهند شد. در سال ۱۳۹۲ و ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تنها چهار شهر دارای نسل سوم تلفن همراه بودند.

تعداد شهرهای تجهیز شده به نسل چهارم تلفن همراه ۷۴۲ شهر است، درحالی که پیش از دولت یازدهم هیچ شهری در ایران دارای این نسل از تلفن همراه نبود.
اکنون توسعه شبکه فیبرنوری با رشدی ۳۰درصدی از رقم ۵۱ هزار و ۴۹۷ کیلومتری ابتدای این دولت به رقم ۶۵ هزار کیلومتر رسیده است.

تلاش برای افزایش پوشش دهی تلفن همراه در دولت یازدهم به جدیت دنبال شد به گونه ای که همان اوایل کار دولت طرح استفاده متقابل از شبکه های تلفن همراه (رومینگ ملی) اجرا شد و بعد از آن نیز با هدف افزایش رضایت کاربران تلفن همراه طرح ملی جابجایی اپراتور تلفن همراه بدون نیازبه تغییر شماره (ترابرد پذیری) به مرحله اجرا درآمد.

تلاش برای کاهش شکاف دیجیتالی در دولت یازدهم به عنوان یک سیاست اصلی دنبال شد، به گونه ای که اکنون بیش از ۲۷ هزار روستای کشور به شبکه اینترنت پرسرعت متصل شده اند و می توانند علاوه بر دریافت ارتباطی سریع و خوب، هرنوع خدمتی را که نیاز دارند از این طریق به دست آورند.

در کنار رشد زیرساخت های آی.سی.تی اکنون شاهد بروز و ظهور کسب و کارهایی مبتنی براین فناوری ها هستیم چیزی که سابقه ای در کشور از آن وجود نداشت ، اما اکنون و با فراهم شدن زیرساخت ها روز به روز شاهد رونق کسب و کارهای دیجیتالی و به دنبال آن رشد اشتغال در این بستر هستیم.

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات بیست و هفتم تیرماه امسال و در مراسم بهره برداری از پروژه های یک شرکت خصوصی فعال در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در باره توسعه زیرساخت ها گفت: وظیفه‌ دولت فراهم کردن زیرساخت ها با کیفیت و قیمت مناسب است.

* کلام آخر

امروز سه شنبه ۱۰ مردادماه فاز نخست دولت الکترونیک با ۲۰۰خدمت از سازمان های مختلف رونمایی می شود. انتظار می رود پس از راه اندازی این مرحله از طرح مردم شاهد کاهش بروکراسی اداری باشند و دیگر برای دریافت یک خدمت دولتی ناگزیر نباشند روزها در اداره های دولتی وقت خود را صرف کنند تا امضای مقام مربوط را بگیرند.

مردم انتظار دارند با رونمایی از این فاز دولت الکترونیک دیگر ناگزیر نباشند برای تسریع در کارکوچک خود متوسل به کارچاق‌کن‌هایی باشند که برای راه انداختن کاری هزینه هایی گاه بیش از حد توان از مراجعه کننده را طلب می کنند.
این اکنون می تواند یک مطالبه ملی باشد که دولت الکترونیک چه گشایشی در امور اداری مردم ایجاد خواهد کرد.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1549
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)