یکشنبه 6 آگوست 2017 - 9:00

ادغام موسسات ثامن و مهر اقتصاد با کوثر قطعی شد

با تجمیع موسسه اعتباری کوثر با دو موسسه متقاضی مجوز یعنی مهراقتصاد و ثامن، یک بانک جدید در شبکه بانکی کشور شکل خواهد گرفت.

ادغام دو موسسه ثامن و مهر اقتصاد با موسسه اعتباری کوثر برای کسب مجوز از این نهاد ناظر پولی قطعی شد.

به گزارش نگاه اقتصادی، ولی‌الله سیف؛ رییس‌کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: دو موسسه ثامن و مهر اقتصاد از نظر بانک مرکزی مشکلی ندارند و در مدت فعالیت خود توانسته اند مدیریت خوبی بر دارایی های خود داشته باشند.

وی از برنامه بانک مرکزی برای تجمیع موسسه اعتباری کوثر با دو موسسه متقاضی مجوز یعنی مهراقتصاد و ثامن خبر داد تا یک بانک جدید در شبکه بانکی کشور شکل گیرد.

* ثامن به زودی به شتاب متصل می شود

وی با بیان اینکه ثامن به زودی به شتاب متصل می شود، گفت: موسسه ثامن الائمه پس از الزام بانک مرکزی مبنی بر استفاده نکردن از اسماء متبرکه به ثامن تغییر نام داد؛ این موسسه از نظر ما مشکل خاصی ندارد و در حال بررسی و تصمیم گیری در خصوص تجمیع موسسه ثامن، مهر اقتصاد و کوثر هستیم که با هم به فعالیت کنند و این تصمیم در حال شکل گیری است.

سیف درباره مشکل نقدینگی این موسسه یادآور شد: این حجم تقاضای نقدینگی، برای هر مجموعه ای در بازار پول بروز مشکل می کرد؛ زمانی که مردم هجوم بیاورند نقدینگی در شعبه وجود ندارد، نباید متبادر شود که بانک مشکل دارد.

* سود ۸۴ درصدی یک موسسه غیرمجاز

رییس شورای پول و اعتبار در عین حال گریزی هم به مشکلاتی که موسسات غیرمجاز برای نظام پولی کشور در یک دهه گذشته ایجاد کرده اند، زد و گفت که رقابت های ناسالم بر سر نرخ سود سپرده در این موسسات سبب شده بود که جریان منابع و نقدینگی از بانک ها به سمت این موسسه ها هدایت شود که در نتیجه شاهد نابسامانی در بازار نرخ سود بودیم و اکنون که پرونده غیرمجازها برای همیشه بسته شده، می توان برنامه بانک مرکزی را برای ساماندهی نظام پولی کشور و نرخ سود، پیاده کرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت که حتی یکی از این موسسه غیرمجاز سود ۸۴ درصدی به سپرده گذارانش می داد اما با همه سختی ها و مقاومت ها سرانجام همه موسسات غیرمجاز ساماندهی شدند.

* سنگ اندازی سپرده گذاران کلان فرشتگان

سیف همچنین به سپرده گذاران تعاونی های هشت گانه منحل شده که در موسسه کاسپین تجمیع شده اند نیز اطمینان داد که بانک مرکزی مدافع حقوق آنان است و به میزانی که از دارایی های این تعاونی ها بویژه فرشتگان شناسایی شود، به سپرده گذاران تعلق می گیرد.

به گفته وی، اولویت نخست با اصل سپرده های مردم است و پس از تکمیل آن، نوبت به پرداخت سودهای متعارف می رسد و نکته اینکه سهامداران فرشتگان تا زمانی که همه سپرده گذاران آن تعیین تکلیف و تصفیه نشده اند، بدهکارند و همه اموال آنها باید به سپرده گذاران تخصیص یابد و حتی سهم آنها در موسسه کاسپین هم متعلق به سپرده گذاران است‌.

رییس‌کل بانک مرکزی با تقسیم بندی سپرده گذاران درشت کاسپین به دو گروه اصلی تاکید کرد: گروه اول همان مدیران متخلف هستند که از طریق ایادی خود در حال ایجاد اخلال در فرآیند رسیدگی به حساب ها هستند و گروه دوم کسانی هستند که سپرده درشت دارند و اجازه نمی دهند سپرده گذاران خرد برای تعیین تکلیف سپرده های خود مراجعه کنند.

* آخرین وضعیت ثامن الحجج

رییس کل بانک مرکزی درباره آخرین وضعیت سپرده گذاران تعاونی منحله ثامن الحجج نیز گفت: سپرده های تعاونی ثامن الحجج تا سه میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) در حال بازپرداخت است و سپرده های کلان را دادگاه تعیین تکلیف خواهد کرد.

سیف یادآور شد که ثامن الحجج قرار بود یک تعاونی در سبزوار برای دانش آموختگان باشد اما قارچ گونه رشد کرد و با تاسیس ۵۰۰ شعبه در سراسر کشور ۱۲۱۲۸ هزار میلیارد ریال از مردم سپرده جذب کرد

به گفته وی، میرعلی مدیرعامل تعاونی منحله ثامن الحجج ١١٩فقره چک برگشتی داشت اما با شیوه تطمیع و با استخدام فرزندان برخی مسئولان و بدون آنکه تخصص و تحصیلات دانشگاهی لازم را داشته باشد، ثامن الحجج را به پیشبرد و در نهایت این تعاونی منحل شد.

تعاونی ثامن الحجج در شهریور ۹۴ منحل شد و بهمن همان سال امور مربوط به تعیین تکلیف حساب های آن به بانک پارسیان محول شد. بانک پارسیان تیر ماه امسال در اطلاعیه ای از آغاز دور جدید تعیین تکلیف حساب های این تعاونی خبر داده است اما به گفته کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان هنوز تعیین تکلیف ۱۰ هزار حساب مربوط به ۵ هزار مشتری این تعاونی باقی مانده که مربوط به سپرده های با مبالغ کلان است.

 

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=1947
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)