دوشنبه 7 آگوست 2017 - 15:22

ابزارهای کنترلی قیمت اوراق مسکن در بازار تابستان

رحیمی انارکی گفت: طی ماه‌های اخیر میزان انتشار اوراق مسکن در بازار رسمی ۲۰ درصد افزایش یافت که به کنترل دامنه نوسان قیمت آن کمک کرد.

با وجود افزایش حجم مبادله اوراق حق‌ تقدم استفاده از تسهیلات بدون سپرده مسکن، قیمت این اوراق همچنان روی ریل ثبات قرار دارد که به گفته عضو هیات مدیره بانک مسکن، این وضعیت حاصل دو اقدام بانک برای کنترل بازار اوراق است.

به گزارش نگاه اقتصادی از پایگاه خبری بانک مسکن، طی چهار ماهه نخست امسال اگر چه میزان معاملات مسکن در بازار رشد صفر را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرد، اما میزان استقبال از خرید اوراق مسکن نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، طوری که در این مدت حدود پنج میلیون فقره اوراق مبادله شد و این در حالی است که در چهارماهه اول سال گذشته میزان مبادله اوراق چهار میلیون فقره بود.

رونق معاملات در یکی از بازارهای بالادستی بخش مسکن، یعنی بازار رسمی مبادله اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، نشان از افزایش حجم معاملات در ماه‌های پیش‌ رو دارد و کارشناسان مسکن پیش‌ بینی می‌کنند مرداد و شهریور ماه امسال دمای معاملات بازار مسکن قدری افزایش خواهد یافت.

این وضعیت همچنین حاصل ابلاغیه جدید بانک مسکن در خصوص افزایش سقف تسهیلات جعاله از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان است که طبق تصمیم کنونی فعلا تنها در فصل طلایی نقل و انتقالات ملکی اعتبار دارد و ممکن است پس از پایان تابستان، امکان استفاده از این سقف جدید، وجود نداشته باشد. به این ترتیب زوجین تهرانی که در تابستان قصد خرید مسکن با استفاده از تسهیلات بدون سپرده و از محل اوراق را داشته باشند، می‌توانند به جای ۱۱۰ میلیون تومان از امتیاز تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی بهره‌مند شوند که شامل دو فقره تسهیلات ۵۰ میلیونی و یک فقره جعاله ۲۰ میلیون تومانی است. طبعا پیش‌ بینی این شرایط جدید تابستانی هم، بازار مبادله اوراق را گرم‌ تر کرده است.

اما با وجود افزایش حجم مبادله اوراق مسکن در ماه‌های اخیر، میانگین قیمت اوراق بر خلاف سال گذشته و حتی تجربه سال‌های پیش‌تر، دچار نوسان جدی نشد. میانگین قیمت اوراق مسکن در اسفند ۹۵ حدود ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود که این میزان طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت قدری کاهش یافت اما در نهایت با نوسان افزایشی جزئی همراه شد و اکنون به حدود ۷۷ هزار تومان رسیده است.

محدود بودن دامنه افزایش قیمت اوراق به حداکثر ۲۵۰۰ طی ماه‌های سپری شده از سال جاری با وجود رشد تقاضا و افزایش حجم خرید و فروش تحت تاثیر جذاب‌ تر شدن سبد تسهیلات بدون سپرده و از محل اوراق مسکن، ناشی از دو اقدام بانک مسکن است که ابوالقاسم رحیمی انارکی، عضو هیات مدیره بانک مسکن آن‌ها را تشریح کرد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر تقاضای سفته‌ بازی در بازار مبادله اوراق مسکن تقریبا صفر شده است، گفت:‌ طبعا با توجه به ثبات نسبی قیمت‌ها، سفته‌ بازان این بازار را برای سوداگری انتخاب نمی‌کنند؛ به ویژه با توجه به اینکه ناچار هستند دست‌کم چهار ماه تا زمانی که امکان فروش دوباره اوراق را داشته باشند، صبر کنند و هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از این مدت، قیمت اوراق دچار ریز نوسان‌های کاهشی نشده باشد.

رحیمی انارکی همچنین از اقدام دوم بانک مسکن به منظور کنترل قیمت اوراق خبر داد و گفت: طی ماه‌های اخیر میزان انتشار اوراق مسکن در بازار رسمی مبادله اوراق ۲۰ درصد افزایش یافته است که این موضوع به کنترل دامنه نوسان قیمت اوراق در بازه مورد انتظار کمک کرد و افزایش تقاضای ایجاد شده برای اوراق مسکن را به طور کامل پوشش داد.

عضو هیات مدیره بانک مسکن در خصوص منابعی که بانک به پشتوانه آن توانسته میزان انتشار اوراق در بازار را افزایش دهد نیز یادآور شد: بانک مسکن توانسته جذابیت حساب سپرده ممتاز را که پشتوانه اوراق تسهیلات مسکن محسوب می‌شود، افزایش دهد، به نحوی که طی چند ماه اخیر عمده منابعی که جذب این بانک شده، از مسیر سپرده‌های ممتاز بوده است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2082
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)