پنج‌شنبه 10 آگوست 2017 - 23:32
در نخستین گردهمایی انجمن بانکداران خبره مطح شد:

۵ چالش نظام بانکی

سود بانکی، معوقات بانکی، نرخ کفایت سرمایه، اجرای صوری عقود مشارکتی و مبادله‌ای و تعدد شعب بانکی ازجمله چالش‌های اصلی نظام بانکداری هستند.

۵ چالش نظام بانکی

نخستین گردهمایی انجمن بانکداران خبره ایران با هدف هم اندیشی در این بخش برگزار شد.

به گزارش نگاه اقتصادی، شرکت کنندگان در این گردهمایی موضوع ضرورت اصلاح نظام بانکی را مورد تاکید قرار دادند.

* استفاده از تجربه مدیران بانکی برای بهبود نظام بانکی

آلبرت بغزیان، اقتصاددان و از اعضای هیات موسس انجمن بانکداران خبره ایران، این انجمن را فراجناحی توصیف کرد که با هدف حفط منافع ملی و ارتقای سطح رفاه کشور ایجاد شده است.

وی افزود: این انجمن می‌خواهد تجربه مدیران بانکی را برای بهبود نظام بانکی مدیریت کند.

* ضرورت تبدیل نگاه عادی به هوشمندانه در نظام بانکی

امیرحسن قربانی از دیگر موسسان انجمن بانکداران خبره ایران اظهار داشت: باید از منافع بانکداران حمایت کرد و از این جهت این انجمن حامی سیاست‌های پولی و بانکی کشور خواهد بود.

وی افزود: دیگر تشکل‌های بانکداری ماهیت حقوقی دارند اما این انجمن دنبال استفاده از تجربه‌های انسانی بانکداران است و برای همصدایی در ایجاد تغییرات و بهبود عملکرد بانک‌ها فعالیت می‌کند‌.

قربانی گفت: ما به دنبال اطلاع‌رسانی درباره تحولات بانکداری در دنیا هستیم و درباره حل مشکلات مشخص، از مدیران بانکی حمایت خواهیم کرد زیرا خواهان تبدیل نگاه عادی به هوشمندانه در نظام بانکی هستیم.

* ۵ چالش نظام بانکی

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این نشست، گفت: باید متفکران و صاحب‌نظران عرصه پولی و بانکی به این انجمن کمک کنند.

وی با بیان اینکه هسته اولیه این انجمن را کسانی شکل داده اند که سابقه اصلی فعالیت آن‌ها در نظام بانکی بوده است، برخی چالش‌های نظام بانکداری را تشریح کرد.

مصباحی‌مقدم مسأله سود بانکی، معوقات بانکی، نرخ کفایت سرمایه، اجرای صوری عقود مشارکتی و مبادله‌ای را از جمله مشکلات برشمرد.

وی تعدد شعب بانکی به طوری که به ازای هر ۲۴۰۰ ایرانی یک شعبه وجود دارد را دیگر مشکل نطام بانکی دانست که سبب بلوکه شدن سرمایه بانک ها در کشور شده است.

مصباحی مقدم تاکید کرد که قوه مقننه می تواند به نظام بانکی در حل این مشکلات کمک کند.

* یکی از اشکالات، نظام‌های موجودند

عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از دیگر سخنرانان این نشست، گفت: انبوه قوانین هیچ سودی برای کشور ندارد و این انجمن می‌تواند در ارتباط با سیستم و نظام‌ها کار کند زیرا یکی از اشکالات در کشور نظام‌های موجود هستند.

وی ادامه داد: باید بین نظام های کشور ارتباط معناداری بین درون و محیط بیرونی ایجاد شود.

* بانک‌های خصوصی؛ نیازمند حمایت مجلس

محمدحسین پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر دیگر سخنران این نشست بود که گفت: شرایط بانکداری در کشور مشکل است و مردم در حال از دست دادن اعتماد خود به بانک‌ها هستند زیرا نظام بانکی بیمار است.

وی توضیح داد: از آن‌جا که هنوز مشکل تحریم بانکی به‌طور کامل رفع نشده است، بانک‌ها بیمار شده‌اند و بانکداران دیگر مورد اعتماد مردم نیستند و مردم آن‌ها را به چشم دزد می‌بینند.

پورزرندی گفت: در کشور فرقی بین بانک دولتی و خصوصی نیست اما در بانکداری خصوصی افرادی سهامدار هستند که به دنبال منافع بوده‌اند اما مجلس قوانینی تصویب می‌کند که دستورات برای بانک‌های دولتی را به خصوصی‌ها تسری می‌دهد.

به گفته وی، جایی که بخواهد از بانک‌های خصوصی دفاع کند، در مجلس وجود ندارد و مجلس به یک چشم به بانک‌ها نگاه می‌کند.

پورزرندی گفت: بانک‌های جهان استانداردهایی دارند که هیچ کدام از آن‌ها در داخل کشور رعایت نمی‌شود.

* راه دیگری جز کاهش نرخ سود بانکی نداریم

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس در واکنش به اظهارات مدیرعامل بانک شهر گفت: اصلی‌ترین کمک باید حل مشکل سردرگمی نظام بانکی باشد. همه از سیستم بانکی گلایه دارند ولی بانک‌ها می گویند دولت مزاحم است اما در دنیای امروز بانک‌های ایران نمی‌توانند با دیگر بانکهای جهان رقابت کنند زیرا حداکثر سودی که پرداخت می کنند ۵ درصد است.

وی ادامه داد: راه دیگری جز کاهش نرخ سود بانکی نداریم و باید در این مسیر به بیانات رهبر انقلاب تمسک کنیم.

وی گفت: سیستم بانکی باید خود را از موضوعات مختلف کشور جدا کند و فاصله بانک‌ها با مردم و نظام قانون‌گذاری کم شود.

نعمتی گفت: باید دنبال خصوصی‌سازی واقعی باشیم اما بانک‌های خصوصی در کشور در واقع خصولتی هستند و هیچ بانکی کامل خصوصی نیست.

وی گفت: رییس مجلس ابتدای امسال ۲۰ چالش بزرگ و مهم کشور را مشخص کرد که از آن ۱۲ ابرچالش به سیاست‌های پولی و بانکی مربوط می شود.

* قیمت تمام‌شده پول به دلیل نرخ سود بانک‌ها بالاست

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با انتقاد از ارایه نشدن لایحه نظام بانکداری به مجلس گفت: قانون فعلی مربوط به سال ۶۳ است و نمی‌دانم چرا دولت لایحه جدید نمی‌دهد‌.

وی افزود: زیرساخت‌های کشور برای حرکت به سمت بانکداری بین‌المللی آماده است و باید چالش‌ها در کشور را شناخت و برای کاهش نرخ سود بانکی راهکار داد.

زارع افزود: با وضعیت کنونی به نظام بانکداری مطلوب نمی‌رسیم زیرا قیمت تمام‌شده پول به دلیل نرخ سود بانک‌ها بالاست.

وی گفت: بانک‌ها با این کار دنبال تضعیف پول کشور هستند که همین از عوامل رکود است.

این نماینده مجلس با ابراز تاسف از اینکه بانکها از مجلس فراری هستند گفت: متاسفانه شرکت های لیزینگ بانک‌ها قراردادهای اصلی را می بندند و سود بالای ۳۲ تا ۳۴ درصد دریافت می کنند.

وی پایین بودن بازدهی تولید نسبت به نرخ سود بانکی را دیگر عامل رکود دانست و گفت: باید نظام بانکی را اصلاح کرد‌.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2173
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)