شنبه 3 ژوئن 2017 - 23:38

تحقق ۸۷ درصدی هدف‌گذاری صادراتی خدمات فنی و مهندسی

در حوزه فناوری اطلاعات نیز صادرات ۶۵ درصد اهداف از پیش تعیین شده بوده است.

طبق آمارهای ارائه شده در سال گذشته در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ۸۷ درصد از هدف‌گذاری تعیین شده محقق شده و در حوزه فناوری اطلاعات صادرات ۶۵ درصد اهداف از پیش تعیین شده بوده است.

به گزارش نگاه اقتصادی، طبق آمارهایی که سایت سازمان توسعه تجارت منتشر کرده صادرات خدمات در حوزه گردشگری نیز معادل ۶۹ درصد از هدف‌گذاری صورت گرفته برای سال بوده که البته با این وجود نرخ رشد این بخش در قیاس با سال ۱۳۹۴ از رشدی ۱۱ درصدی حکایت می‌کند.

طبق این گزارش در سال ۱۳۹۵ برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در حوزه خدمات فنی و مهندسی به گونه‌ای بود که برای آن چشم‌اندازی ۲۵۰۰ میلیون دلاری در نظر گرفته شده بود اما در نهایت تا پایان سال در این حوزه ۲۱۸۷ میلیون دلار از برنامه‌ریزی‌ها محقق شد که این رقم در قیاس با سال ۱۳۹۴ معادل سه درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در حوزه فناوری اطلاعات نیز برای این مدت ۲۷۵ میلیون دلار صادرات خدمات در نظر گرفته شده بود که از این میان ۱۸۰ میلیون دلار محقق شد و بدین ترتیب عملکرد سال ۱۳۹۵ در قیاس با ۳۲۰ میلیون دلار صادرات سال ۱۳۹۴ کاهشی ۴۴ درصدی پیدا کرد.

در حوزه گردشگری ۱۲۰۰۰ میلیون دلار برای سال ۱۳۹۵ پیش‌بینی شده بود که در نهایت از این میان تنها حدود ۸۳۲۰ میلیون دلار عملیاتی شده و ۶۹ درصد اهداف تعیین شده حوزه محقق شد. البته این رقم در قیاس با عملکرد ۷۵۰۰ میلیون دلاری این حوزه در سال ۱۳۹۴ رشدی ۱۱ درصدی را تجربه کرد.

همچنین در حوزه ترانزیت در بخش‌های هوایی، دریایی، جاده‌ای و ریلی در مجموع ۴۰۰۰ میلیون دلار در برنامه سالیانه پیش‌بینی شده بود که از این میان ۲۵۹۳ میلیون دلار آن عملیاتی شده و ۶۵ درصد برنامه‌ریزی موجود در این بخش محقق شد، با این وجود در بخش ترانزیت نسبت به سال ۱۳۹۴ معادل ۲۳ درصد کاهش وجود داشته است.

بدین ترتیب در مجموع در بخش صادرات خدمات به طور کلی در سال گذشته ۱۳ هزار و ۲۸۰ میلیون دلار خدمات صادر شد که البته برای این بخش چشم‌اندازی ۱۸ هزار و ۷۷۵ میلیون دلاری در نظر گرفته شده بود که در نهایت ۷۱ درصد آن محقق شد. همچنین طی این مدت در قیاس با مدت مشابه سال ۱۳۹۴ رقمی معادل ۱.۳ درصد کاهش در عملکرد وجود داشته است.

طبق اعلام سایت سازمان توسعه تجارت، آمارهای مورد استفاده در این گزارش در حوزه خدمات فنی و مهندسی بر اساس آمار قراردادهای ارائه شده به دبیرخانه کمیته ماده ۱۹ احصا شده و در حوزه فناوری اطلاعات نیز منبع تعیین این آمار اظهارات شفاهی رئیس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار بوده است. همچنین در حوزه گردشگری بر اساس گزارش شفاهی دفتر برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جامعه تورگردانان ایران آمار و ارقام منتشر شده است.

در حوزه ترانزیت نیز آمارها از سوی بخش‌های مرتبط شامل سایت شرکت فرودگاه‌های کشور، سازمان بنادر دریانوردی، سازمان حمل و نقل و راهداری و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=228
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)