جمعه 18 آگوست 2017 - 2:12

جذب ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم

این رقم را وزیرپیشنهادی امور خارجه در مجلس بیان کرد که برخی رسانه‌های مخالف آن را غیرواقعی خواندند.

جذب ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی میزان جذب و تجهیز منابع مالی خارجی برای طرح های سرمایه ای در ایران در طول دولت یازدهم را ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و نوشت: این میزان سرمایه گذاری خارجی در قالب ۳۶ طرح در کشور اجرایی می شود.

به گزارش نگاه اقتصادی، این مبلغ به منزله «تجهیز قطعی» منابع مالی خارجی بوده و جذب کامل تسهیلات به تدریج و در طول دوره ساخت طرح ها انجام می شود.

بر اساس این گزارش، به دنبال اعلام آمار مربوط به تسهیلات مالی خارجی در کشور توسط وزیر پیشنهادی امور خارجه در مجلس شورای اسلامی بر مبنای آمار بانک مرکزی و برداشت نادرست برخی رسانه ها به آگاهی می رساند که آمار اعلامی توسط آقای دکتر ظریف بیانگر میزان اخذ تسهیلات مالی خارجی برای تأمین مالی طرح‌ های زیر‌بنایی و تولیدی کشور و عملیاتی شدن فرایند آن از طریق گشایش اعتبارات اسنادی است.

بر این اساس، معیار تهیه این آمار نیز در هر سه دولت نهم، دهم و یازدهم، یکسان و به میزان مبالغ اعتبارات ‌اسنادی گشایش ‌شده برای طرح‌ ها و پروژه‌های مصوب دولتی و غیر دولتی است.

اعتبارات اسنادی گشایش‌شده برای طرح ها در دولت نهم در قالب ۸۹ طرح جمعاً به مبلغ معادل دلاری ۳٫۴ میلیارد، در دولت دهم با ۲۹ طرح جمعاً به مبلغ معادل دلاری ۳٫۹ میلیارد و در دولت یازدهم با ۳۶ طرح جمعاً به مبلغ معادل دلاری ۱۱٫۸ میلیارد بوده است.

یادآور می‌شود؛ این رقم جذب سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم را روز چهارشنبه محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی امور خارجه در مجلس به همراه آمار مقایسه ای جذب سرمایه خارجی در دولت های قبلی بیان کرد که برخی رسانه های مخالف آن را غیرواقعی خواندند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2426
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)