پنج‌شنبه 24 آگوست 2017 - 21:53

همایش تجلیل از رتبه‌های تک‌رقمی کنکور ۹۶ برگزار شد

پدیده جدید سال ۹۶ را می‌توان درخشش روستائیان و تداوم موفقیت نابینایان دانست. ضمن این‌که دانش آموزان یزدی و تبریزی هم رکودشکن بودند و بیشترین رتبه‌های تک‌رقمی را به دست آوردند.

همایش علمی تجلیل از نخبگان و رتبه‌های تک‌رقمی کنکور سراسری ۹۶ به همت بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)، در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

به گزارش نگاه اقتصادی، محمدرضا حافظی، رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور ضمن تقدیر از فعالیت‌های بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی گفت: راه توسعه علم و دانش راه خداست و این بنیاد با بیش از ۱۰۰ هزار دانش‌آموز بورسیه در سال گذشته و هدف‌گذاری ۱۲۰ هزار بورسیه برای امسال، در همین راه قدم برداشته است.

* جامعه خیرین مدرسه‌ساز ۶۵۰هزار نفری شد

او با اشاره به تلاش‌های جامعه خیرین مدرسه‌ساز در بیش از دو دهه گذشته تاکید کرد: فعالیت این جامعه در ۲۱ سال گذشته افتخارات بزرگی را برای کشور به دست آورده است؛ این در حالی‌ست که خیرین مدرسه‌ساز با تعداد محدودی عضو، کار خود را آغاز کرد اما امروز خوشبختانه ۶۵۰ هزار نفر در داخل کشور و هزار نفر در سراسر جهان به این موج در حال گسترش پیوسته‌اند.

* ضرورت احداث مدارس ایرانی در خارج از کشور

حافظی برنامه آتی جامعه خیرین مدرسه‌ساز را احداث مدارس در خارج از مرزهای کشور عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه تعداد قابل توجهی از فرزاندان ایران در دیگر کشورها در مدارسی که گاه آموزه‌هایی غیرواقعی در مورد ایران به آن‌ها القا می‌کنند در حال تحصیل هستند و در این شرایط به تدریج ریشه‌های خود را به فراموشی می‌سپارند به همین دلیل خیرین مدرسه‌ساز در تلاش هستند با احداث مدارس ایرانی، محیطی برای تدریس فرزندانمان در خارج از کشور فراهم کنند.

او گفت: با همین هدف نمایندگان خیرین مدرسه‌ساز سفری به کشور کانادا و در ادامه آلمان خواهند داشت تا موضوع احداث واحدهای آموزشی را در شهرهای این دو کشور پیگیری کنند.

* نقش والدین موفقیت رتبه‌های برتر کنکور

در ادامه این همایش کاظم قلم‌چی، واقف و متولی بنیاد علمی‌آموزشی قلم‌چی (وقف عام) گفت: اکنون تمرکز بنیاد توجه به نقش اولیا و خانواده‌ها در مسیر پیشرفت دانش‌آموزان و نخبه‌ها است. مساله‌ای که عموما نادیده گرفته می‌شود. به عبارت بهتر برای نخستین بار است که از نقش اولیا به‌عنوان عامل موفقیت رتبه‌های برتر کنکور تمجید و تقدیر به عمل می‌آید.

به گفته او، یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این نخبگان به جز هوش آن‌ها، حمایت بی‌دریغ خانواده‌هاست؛ یعنی ایجاد محیطی غنی که رشد و بالندگی این دانش‌آموزان را فراهم کرده است.

وی موفقیت رتبه‌های برتر در کنکور را دستاورد پیوستگی توصیف کرد و افزود: همین استمرار در کانون باعث شده به‌عنوان مثال در رشته تجربی ۴۵ رتبه زیر ۱۰ در گروه‌های مختلف توسط دانش‌آموزان کسب شود. ضمن این‌که در رشته ریاضی هم این تعداد به ۳۹ نفر می‌رسد.

* معکوس شدن مهاجرت مغزها در سال‌های اخیر

کاظم قلم‌چی، خیر مدرسه‌ساز همچنین از معکوس شدن مهاجرت مغزها در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: در کنار نخبه‌هایی که از ایران مهاجرت می‌کنند، دانش‌آموختگانی هستند که به کشور باز می‌گردند و به تحصیل و اشتغال و تدریس در ایران مشغول می‌شوند.

وی با بیان این‌که با توسعه استارتاپ‌ها بسیاری از نخبگان به کشور بازگشته‌اند، افزود: این تنها تاثیر استارتاپ‌ها بر جامعه نخبه ایرانی نیست؛ این تغییر باعث شده است علاقه‌مندی و انتخاب کنکوری‌ها برای رشته تحصیلی تغییر کند. به‌عنوان مثال سال‌ها رشته‌هایی مانند برق و الکترونیک انتخاب اول برترین‌های رشته ریاضی‌فیزیک بود اما در یکی دو سال اخیر رشته مهندسی کامپیوتر هم به اولویت‌های برتر بسیاری از آن ها تبدیل شده است. یعنی با توجه به رونق کسب‌وکار استارتاپ‌ها مسیر حرکت بسیاری از دارندگان رتبه‌های بالای کنکور هم تغییر کرده است.

* حضور پررنگ نخبگان روستایی و نابینایان

در این همایش که با حضور نخبگان و خانواده‌های آن‌ها، استادان، مسئولان دانشگاه‌ها، چهره‌های ماندگار علمی، خیرین مدرسه ساز، مسئولان کتابخانه‌ها و اصحاب رسانه برگزار شد، از ۱۳۰ رتبه تک‌رقمی و برتر کنکور سراسری ۹۶، همچنین از رتبه‌های زیر ۱۰ ایثارگران به همراه اولیای آن‌ها با اهدای جوایز قدردانی شد.

نکته قابل توجه در این مراسم حضور پررنگ نخبه‌هایی بود که از مناطق روستایی بودند. همچنین نخبگان کم‌توان جسمی و به‌خصوص نابینایانی که حائز رتبه‌های برتر شده‌اند.

۱۷ دانش‌آموز نابینا و کم‌بینا و دارای معلولیت‌های جسمی‌حرکتی در این جمع حضور داشتند. این دانش‌آموزان با دانش‌آموزان منطقه ۳ رقابت کردند و موفق شدند تا رتبه‌های زیر هزار را کسب کنند.

پدیده جدید سال ۹۶ را هم می‌توان درخشش روستاییان و تداوم موفقیت نابینایان دانست. ضمن این‌که دانش آموزان یزدی و تبریزی هم رکودشکن بودند و بیشترین رتبه‌های تک‌رقمی را به دست آوردند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2525
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)