یکشنبه 17 سپتامبر 2017 - 15:52

بهره‌برداری از نخستین نیروگاه تولید همزمان برق و بخار ایتکو

دو موتور نیروگاه هشت مگاوات تولید همزمان برق و بخار شرکت توربین توان‌گستر ایرانیان (ایتکو) به بهره‌برداری رسید.

دو موتور نیروگاه هشت مگاوات تولید همزمان برق و بخار شرکت توربین توان‌گستر ایرانیان (ایتکو) به بهره‌برداری رسید.

به گزارش نگاه اقتصادی از ایدرونیوز، شرکت توربین توان‌گستر ایرانیان (ایتکو) در راستای سیاست‌های انرژی کشور مبنی بر ساخت نیروگاه‌های مقیاس کوچک در سراسر کشور اقدام به طراحی و احداث نیروگاه های مقیاس کوچک با ویژگی تولید همزمان برق و بخار کرده است.

کارشناسان شرکت برق منطقه ای اصفهان با انجام تست های استاندارد صحت کارکرد دو دستگاه موتور از ۴ موتور نیروگاه یادشده را تائید و برق تولیدی آن را وارد مدار شبکه سراسری برق اصفهان کردند.

مدیرعامل شرکت ایتکو گفت: این نیروگاه به‌تمامی توسط مهندسان جوان شرکت توربین توان گستر ایرانیان طراحی و اجرا شده است و محل آن در شاهین شهر اصفهان است.

احمد خادم‌المله افزود: نیروگاه از بخش های مجزای محرک اولیه ، ژنراتور ، مبدل های بازیاب حرارتی، اتصالات میکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است.

در روش تولید همزمان برق و بخار که به سیستم CCHP موسوم است مولدهای موتورهای رفت و برگشتی (گازسوز) و توربین‌های گازی به دلیل دسترسی مناسب به گاز طبیعی در ایران و فناوری بالا از کاربری و راندمان بیشتری برخوردار است.

این نیروگاه با سرمایه‌گذاری شرکت دانش‌بنیان ایتکو ساخته شده است و از مزیت های آن علاوه بر بازدهی بالای سیستم، کاهش تولید آلاینده هایی نظیر دی اکسید کربن و ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن است.

نیروگاه اصفهان ۴ واحد دو مگاوات (درمجموع ۸ مگاوات) است که دو واحد دیگر آن در فاز دوم در آبان سال جاری راه اندازی می شود و نیرگاه بطور کامل افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

نیروگاه های CCHP از جمله نیروگاه هایی است که کاملا اقتصادی بوده و هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز به نسبت سایر نیروگاه ها پایین تر است.

شرکت دانش بنیان توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) از شرکت های زیر مجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است که به دانش طراحی و ساخت نیروگاه های CCHP در کشور دست یافته است و توانایی توسعه مدیریت دانش خود در سایر نیروگاه های مشابه در سراسر کشور را دارد.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2731
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)