چهارشنبه 20 سپتامبر 2017 - 20:51
با حضور وزیر ارتباطات، مدیرعامل شرکت اریکسون و اصحاب رسانه

ایرانسل نخستین آزمایش شبکه کامل ۵G ایران را انجام داد

ایران یکی از معدود کشورهایی است که طبق استاندارد جهانی در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ توانسته در جهان شبکه کامل ۵G را آزمایش کند.

ایرانسل امروز چهارشنبه و طی یک کنفرانس خبری در ساختمان مرکزی این اپراتور، شبکه نخستین آزمایش شبکه کامل نسل ۵ (۵G) را در ایران انجام داد.

به گزارش نگاه اقتصادی، شبکه کامل (End to End) 5G، شامل هسته شبکه و رادیو، روز چهارشنبه، ۲۹ شهریورماه سال ۹۶، طی «گردهمایی فرصت‌های اقتصادی نسل ۵» با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیرعامل ایرانسل، مدیرعامل شرکت اریکسون ایران و جمعی از معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌های ایرانسل و اریکسون برای نخستین‌بار آزمایش شد.

* ۳۱٫۵ میلیون نفر از شبکه نسل سه و چهار ایرانسل استفاده می‌کنند

علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل با نگاهی به روند گسترش شبکه این اپراتور گفت: شبکه نسل ۲ همراه ایرانسل ۸۶درصد پوشش جمعیتی را شامل می‌شود که این برابر با ۳۳۷۳ شهر و دهستان و برابر با ۴۹٫۵ میلیون مشترک است.

وی درباره پوشش شبکه نسل ۳ این اپراتور نیز گفت که در حال حاضر ۳۱ میلیون گوشی تلفن همراه پشتیبانی‌کننده از ۳G از شبکه ایرانسل استفاده می‌کنند و ایرانسل ۲۵۴۹ شهر و دهستان را تحت پوشش خود دارد. ۲۳ میلیون مشترک از خدمات نسل سوم ایرانسل در حال استفاده هستند.

دزفولی تعداد گوشی‌های تلفن همراه پشتیبانی‌کننده از شبکه نسل چهارم ایرانسل را برابر با ۱۱ میلیون گوشی اعلام کرد و گفت: ۱۵۶۵ شهر و دهستان تحت پوشش این شبکه قرار دارند که ۸٫۵ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند.

مدیرعامل ایرانسل تعداد مشترکان شبکه نسل ۴٫۵ ثابت را ۲۵۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت مشترکان در ۱۵۹ شهر می‌توانند از این شبکه بهره بگیرند. شبکه نسل ۴٫۵ همراه ایرانسل نیز در ۳۶۶ شهر پوشش سراسری دارد.

* پهنای باند مصرفی مشترکان ایرانسل ۳۶۳ گیگابیت برثانیه است

دزفولی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مقایسه روند مصرف جهانی دیتا با روند مصرف دیتای ایرانسل در سه سال اخیر از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ پرداخت و گفت : در سه سال اخیر با افزایش ۳۳٫۵ برابری مصرف دیتا در ایرانسل در مقایسه با افزایش ۳ برابری مصرف دیتا در دنیا رو به رو بوده‌ایم.

مدیرعامل ایرانسل ادامه داد: مصرف دیتای روزانه از ابتدای راه‌اندازی شبکه اینترنت پهن‎‌باند در شهریور ۹۳ برابر با ۹۰ ترابایت بود که این عدد در ۲۵ شهریورماه ۹۶ و در فاصله سه سال به ۳هزار و ۱۳ ترابایت رسیده است. رشد سرانه دیتای همراه مشترکان ایرانسل ۲۷ برابر بوده و رشد ترافیک روزانه دیتای همراه نیز ۵۸ برابر است.

وی از کاهش Latency تا ۲۰ برابر خبر داد و گفت مشترکان ایرانسل تا ۱۰۰ برابر افزایش سرعت را تجربه کرده‌اند.

دزفولی در خصوص روند رشد پهنای باند مصرف مشترکان گفت در شهریورماه سه سال قبل پهنای باند مصرفی مشترکان ایرانسل ۱۵ گیگابیت بر ثانیه بود که این آمار در شهریورماه جاری به ۳۶۳ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

همچنین دزفولی روند مصرف سرانه دیتای ایرانسل در سه سال گذشته را به تفکیک برای شبکه نسل چهارم ۱۰ برابر و برای شبکه نسل سوم ۴ برابر اعلام کرد.

مدیرعامل ایرانسل با توجه به اینکه این شرکت در بهره برداری از پنجمین و ششمین درگاه‌های بین المللی کشور در اهواز و اصفهان به عنوان نخستین و تنها مشتری شرکت ارتباطات زیرساخت معرفی شده است برای تأسیس درگاه‌های جدید با همکاری شرکت ارتباطات زیرساعت اعلام آمادگی کرد و گفت ایرانسل رشد ترافیکی از ۰ به ۲۳ گیگابیت بر ثانیه در اهواز و رشد ترافیک از ۰ به ۲۵ گیگابیت بر ثانیه در اصفهان داشته که این امر منجر به تجربه کاهش تأخیر و بهبود تجربه مشتریان شده است.

* افزایش ۷۵ برابری ترافیک محتوای داخلی

دزفولی همچنین در خصوص نتایج تفکیک و کاهش تعرفه ترافیک داخلی گفت: پس از اعمال تفکیک و کاهش تعرفه ترافیک داخلی و اعمال تعرفه نیم‌بها برای محتوا و وب‌سایت‌های داخلی، هزینه مشترکان تا ۶۰۰ میلیارد ریال کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل ایرانسل گفت: این درحالی است که پیشبینی می‌شود مبلغ ۷ هزار میلیارد ریال در هزینه‌های مشترکان در طول یک سال از آغاز این طرح در کل ترافیک داخلی صرفه جویی شود.

وی با اشاره به حمایت‌های انجام شده از تولید محتوای داخلی گفت: ایرانسل تا امروز ترافیک محتوای تأمین‌کنندگان داخلی را تا ۷۵ برابر افزایش داده است.

* رشد ۲٫۴ برابری استفاده از گوشی‌های نسل چهار

علیرضا قلمبر دزفولی در خصوص اینترنت پهن باند ایرانسل و گوشی‌های هوشمند گفت: رشد گوشی‌های پشتیبانی‌کننده از شبکه نسل چهار در شبکه ایرانسل از مردادماه ۱۳۹۵ تا مردادماه جاری ۲٫۴ برابر شده است که بر این اساس گوشی‌های تلفن همراهی که از این شبکه در حال بهره‌برداری هستند به ۱۱ میلیون گوشی تلفن همراه رسیده‌اند.

مدیرعامل ایرانسل همچنین تعداد گوشی‌های پشتیبانی‌کننده از شبکه نسل سوم ایرانسل را ۳۲ میلیون نفر اعلام کرد.

وی همچنین گفت که طی یک سال گذشته رشد تعداد کاربران ۲G ایرانسل ۶ درصد، رشد تعداد کاربران ۳G 27 درصد و رشد تعداد کاربران ۴G 218 درصد بوده است.

* نرم‌افزار کاربردی ایرانسل من

دزفولی درباره نرم‌افزار کاربردی ایرانسل من در خصوص شفافیت در اعلام پرداختی‌های مشترکان ایرانسل صحبت کرد و گفت تعداد کاربران فعال این نرم افزار کاربردی ۳/۶ میلیون نفر است.

وی ادامه داد مشترکان ایرانسل با استفاده از این نرم‌افزار کاربردی و یا بهره‌گیری از نسخه تحت وب آن به نشانی my.irancell.ir می‌توانند از خدماتی چون دریافت خلاصه عملکرد، دریافت جزئیات کارکرد خط، خرید بسته اینترنتی و جزئیات تفکیک ترافیک داخلی و خارجی بهره بگیرند.

* ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای ایران است

علیرضا قلمبر دزفولی با اشاره به صحبت‌های مقام عالی وزارت در نشست ۲۸ تیرماه ۱۳۹۶ که ایرانسل را «بزرگترین اپراتور دیتای ایران» برشمرده بود، گفت ایرانسل از کاملترین زنجیره فناوری دیتای همراه ۲G GPRS/EDGE/3G/ LTE/LTE-A(4G/4.5G)/LTE_TDD/NB-IoT بهره می‌گیرد و بیشترین پهنای باند مصرفی را با بیش از ۳۶۳ گیگابیت برثانیه دارد.

وی ادامه داد: بیشترین تعداد گوشی‌های هوشمند برابر با ۳۲ میلیون گوشی از خدمات این شبکه بهره می‌گیرند و بیشترین سهم مصرف دیتای ایران که بیش از ۳هزار و ۱۳ ترابایت در روز است نیز در اختیار ایرانسل قرار دارد.

مدیرعامل ایرانسل با ارائه این آمارها اعلام کرد ایرانسل با سرویس‌دهی به ۸٫۷ میلیون نفر بیشترین تعداد مشترکان نسل‌های ۴٫۵ و ۴ ثابت و همراه را دارد و همین طور بیشترین تعداد مشترکان فعال دیتا نیز برابر با ۳۰ میلیون نفر از خدمات این شرکت بهره می‌گیرند.

* ۵G در راستای اقتصاد مقاومتی

دزفولی با اشاره به افق ۱۴۰۴ و سند چشم‌انداز توسعه در راستای اقتصاد مقاومتی، مولفه‌های این سند را مسائلی نظیر ایجاد تحرک، پویایی و بهبود شاخص‌های کلان، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، رویکرد جهادی، مردم محوری، امنیت اقلام راهبردی و اساسی، کاهش وابستگی به نفت، اصلاح الگوی مصرف، فسادستیزی و دانش‌محوری عنوان کرد.

مدیرعامل ایرانسل راهبردهای این شرکت را مسائلی نظیر توسعه کمی و کیفی شبکه دیتا و حفظ و بهبود جایگاه فعلی ایرانسل در این حوزه، توسعه شبکه ایرانسل به عنوان سریع‌ترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و استفاده حداکثری از بسترهای ایجاد شده در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و دولت همراه در جهت رشد تولید محتوا و توسعه ارائه خدمات (پرداخت، آموزش، بهداشت، حمل و نقل و…)، توسعه IOE/IOT به عنوان واسطه کاربری بین شبکه و نیازهای بازار، سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکت‌های فعال در جهت تسریع در رشد بازار و حمایت و پشتیبانی جدی از کسب‌وکارهای نوپای اینترنتی از آغاز تا ورود به بازار دانست.

وی در ادامه افزود: برای تحقق اهداف فوق و آمادگی برای تحولی که با ورود ۵G به حوزه ICT در دنیا و کشور ایجاد می‌شود و به منظور استفاده بهتر از تجارب گذشته در مورد نسل‌های سوم و چهارم، ایرانسل همزمان با توسعه فعلی شبکه دیتای خود از سال ۱۳۹۵، مطالعات و اقدامات لازم برای حفظ همزمانی خود با روند جهانی را شروع و در این مرحله علاوه بر مرور خلاصه نقش ۵G در اقتصاد کشور، برای اولین بار یک شبکه نسل ۵ (End to End) را با همکاری شرکت اریکسون آزمایش می‌کند.

* ایرانسل نخستین آزمایش شبکه کامل ۵G کشور را انجام داد

مدیرکل «هسته شبکه» ایرانسل در ادامه استانداردهای شبکه نسل ۵ را توضیح داد و گفت : طبق استانداردهای ۳GPP در نسل پنجم شاخص‌هایی نظیر میانگین سرعت، حداکثر سرعت، ظرفیت شبکه، بهره وری طیف، بهره وری مصرف انرژی، تحرک، تأخیر و تراکم کاربر استانداردهایی دارند که نسل چهارم توانایی دست‌یابی به آنها را نداشته است.

آرش بهگو با ارائه نقشه راه شبکه نسل ۵ گفت ایران یکی از معدود کشورهایی است که طبق استاندارد جهانی در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ توانسته در جهان شبکه کامل ۵G را آزمایش کند.

وی ادامه داد: ۷۶ درصد از اپراتورهای بزرگ جهان تاکنون تلاش کرده‌اند این شبکه را به طور کامل با موفقیت آزمایش کنند؛ اما موفق به این کار نشده‌اند. تنها تعداد محدودی از اپراتورها موفق به این آزمایش شده‌اند که ایرانسل یکی از شرکت‌های موفق در این زمینه بوده است.

بهگو با اشاره به مزایای شبکه نسل ۵ نظیر سرعت بیشتر، تاخیر کمتر، تعداد و تراکم کاربر بالاتر و شبکه پایدارتر گفت این مزایا منجر به مدیریت خدمات حیاتی، دستیابی به پهن باند سریعتر در همه جا و بهره‌گیری از اینترنت اشیای انبوه خواهد شد.

وی در خصوص کاربرد این شبکه افزود: این تکنولوژی می‌تواند در خصوص مواردی چون بهداشت و سلامت، دولت همراه، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و مسائل مالی راهگشا باشد به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۵، ۵G اثری ۱۶ تریلیون دلاری بر اقتصاد جهان داشته باشد.

بهگو همچنین در خصوص اکوسیستم اینترنت اشیای صنعتی ادامه داد: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۲۰ میلیارد حسگر و ۳۸٫۵ میلیارد دستگاه از این نسل استفاده کنند.

وی همچنین ادامه داد تا سال ۲۰۲۰ حدود ۸۵ درصد از شرکت‌های برتر جهان، API عمومی ارائه خواهند داد و دانلود اپلیکیشن‌های موبایل به ۳۰۰ میلیارد بار خواهد رسید. حجم دیتای مصرفی نیز تا سال یاد شده به ۲٫۴ اگزابایت در ماه می‌رسد.

* تکنولوژی‌های روزجهانی در ایرانسل به بهره‌برداری رسیده است

بهگو با توضیح نحوه ساختار تست منجر به بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبکه (۵G) در ایران گفت: در این بهره‌برداری آزمایشی، ایرانسل با راه‌اندازی یک سایت ۵G با کریر ۸۰۰ مگاهرتزی در باند ۱۵GHZ و به‌کارگیری تکنیک‌های ۵G نظیر Massive MIMO، Beam Forming و Beam Tracking توانسته است به سرعت قابل توجه ۲۳Gbps (23 گیگابیت بر ثانیه) دست پیدا کند.

مدیرکل هسته شبکه ایرانسل ادامه داد با توجه به اشباع بودن فرکانس‌های پایین انتظار می‌رود به‌کارگیری ۵G در فرکانس‌های بالاتر مسیر رشد را برای حمل ترافیک پهن باند هموار کند.

وی ادامه داد: ۵G با به‌کارگیری تکنیک Massive MIMOبهره‌برداری از فرکانس را تا پنج برابر افزایش خواهد داد.

بهگو با اشاره به رویدادی که در تیرماه سال جاری در ساختمان ایرانسل برگزار شده بود گفت در آن جلسه توانستیم از هسته شبکه ابری NB-IoT بر بستر ۵G و از هسته شبکه ابری مبتنی بر NFV/SDN بهره‌برداری تجاری و از اولین شبکه رادیویی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G بهره‌برداری آزمایشی کنیم و حالا با توجه به تکنولوژی روز جهانی توانسته‌ایم آخرین تکنولوژی‌های این نسل را برای نخستین بار در ایران به نمایش بگذاریم.

* ایرانسل آماده همکاری با وزارت ارتباطات در راستای تعریف نیازمندی‌های شبکه ۵G

مدیرعامل ایرانسل در ادامه این مراسم خاطرنشان کرد ایرانسل آمادگی دارد علاوه بر همکاری با وزارت ارتباطات جهت تعریف نیازمندی‌ها و الزامات، نمایشگاه دائمی نقش ۵G در تحقق اهداف ذکر شده را به عنوان فضایی جهت تعامل ایده‌ها در اختیار فعالان این حوزه قراردهد.

وی در این خصوص گفت: تنظیم، تعریف و اجرای استانداردهای لازم برای پیاده‌سازی ۵G در کشور، بررسی نیازمندی‌های اجرایی ۵G در جهت آمادگی و انطباق با این تکنولوژی (Spectrum، Fiber، تراکم سایت‌ها، تحولات زیرساختی، الزامات شهرسازی و راه‌سازی در کشور و…)، تعریف و تعیین فضای قانونی و حقوقی مورد نیاز و پیش‌بینی حمایت‌ها و مشوق‌های مالی و تجاری مورد نیاز از جانب دولت و آماده‌سازی فضای کسب و کار اعم از دولت، بخش خصوصی و تمامی بنگاه‌های اقتصادی از جمله این موارد است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2763
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)