سه‌شنبه 6 ژوئن 2017 - 3:14

همه تبعات اقتصادی قطع روابط ۶ کشور با قطر

امنیت غذایی قطر با بسته شدن مرز عربستان به‌عنوان تنها مرز خشکی این کشور به خطر می‌افتد.

همه تبعات اقتصادی قطع روابط ۶ کشور با قطر

قطع روابط دیپلماتیک ۶ کشور عربی با قطر، چالش های اقتصادی فراوانی را برای این کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش نگاه اقتصادی، بسیاری از پایگاه‌های خبری بین‌المللی، تبعات ابن قدام را مورد بررسی قرار داده‌اند.

* آسمان اقتصاد قطر ابری می شود

بی‌بی‌سی در این باره نوشت: کشور کوچک قطر که تنها با ۲۴ میلیون جمعیت در ساحل شمال شرقی شبه جزیره عربستان واقع شده است، به یمن خطوط هوایی ملی این کشور،خبرگزاری الجزیره و ورزش (اسپانسری تیم فوتبال بارسلونا، میزبان رقایت های جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال) ‌شناخته می شود.

این پایگاه خبری افزود: درپی قطع روابط دیپلماتیک با قطر، کشورهای امارات، بحرین و مصر به پیروی از عربستان تمامی پروازهای خود را به مقصد دوحه لغو کرده و اعلام کردند که به هواپیماهای خطوط هوایی قطر نیز اجازه فرود نخواهند داد.امری که بیش از هرچیزی به هواپیمایی دولتی قطر ضربه خواهد زد. از طرفی تمامی پروازهای این خط به مقصد دوبی، ابوظبی، ریاض و قاهره متوقف خواهند شد و از طرف دیگر این تحریم ها این شرکت هواپیمایی را بر آن خواهد داشت تا مسیرهای متفاوتی را برای پرواز های خود برگزیند؛ امری که هم مصرف سوخت این شرکت را افزایش داده و هم با نارضایتی مسافران از پروازهای طولانی همراه خواهد بود.

بی بی سی با اشاره به این امر که رشد خطوط هوایی قطر در گرو پیوند دادن اروپا به آسیا است، به نقل از غانم نصیبه از شرکت مشاوره کورنراستون، ادامه داد: با توجه به اینکه سفری که سابق بر این تنها ۶ ساعت طول می کشید اکنون ۸ یا ۹ ساعت زمان می برد، مسافران شرکت های هوایی دیگری را برای رسیدن به مقصد خود انتخاب خواهند کرد.

این خبرگزاری انگلیسی درادامه نوشت: کشورهای بیابانی به طور طبیعی با معضل تامین غذا همراه هستند و از آن جایی که مرز عربستان تنها مرز قطر با خشکی است ، تأمین امنیت غذایی از چالش ها برسر راه این کشور به شمار می آید.

این رسانه نوشت: روزانه ۱۰۰ ها فروند کامیون از مرز عربستان وارد قطر می شوند که محموله های غذایی، اصلی ترین باراین کامیون ها هستند. گفته می شود که حدود ۴۰ درصد از نیاز غذایی قطر از راه این محموله ها برطرف می شود. با مسدود شدن این راه ارتباطی به دست عربستان، نیاز غذایی تنها از راه هوایی و دریایی تأمین خواهد شد که افزایش تورم را به همراه خواهد داشت، امری که زندگی مردم عادی در قطر را تحت الشعاع قرار می دهد. افزایش فشارها بر مردم عادی نیز بالطبع موجب افزایش فشارها بر خاندان سلطنتی قطر برای تغییر در ساختار سیاسی ویاتغییردرمواضع کنونی این کشور می شود.

بی بی سی در ادامه به نقل از نصیبه افزود: بسیاری از خانواده های کم توان قطری برای تأمین مایحتاج خود به طور روزانه و یا هفتگی به عربستان سعودی سفر می کردند .بسته شدن این راه ارتباطی بیش از هر چیز به ضرر این قشر کم توان خواهد بود.

این خبرگزاری ادامه داد: کمبود مصالح برای پیشبرد طرح های عمرانی همواره دشواری هایی را برای صنعت ساخت و ساز قطر به همراه داشته است.اما محدودیت های کنونی بیش از پیش بر وخامت این بحران افزوده اند. در حال حاضر طرح های عمرانی بسیاری در قطر در دست احداث قرار دارند که ازآن میان می توان به یک مرکز پزشکی، یک بندرگاه و ۸ استادیوم برای میزبانی رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ اشاره کرد.

پایگاه خبری بی بی سی ادامه داد: مصالح اصلی برای پیشبرد این طرح ها از جمله بتن و فولاد از راه دریا و یا خشکی ازعربستان سعودی تأمین می شدند، اما بسته شدن مسیر ارتباطی میان قطر و عربستان، به بالا رفتن قیمت ها و ایجاد تأخیر در اجرای این پروژه ها خواهد انجامید.

این رسانه اضافه کرد:‌ بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی به روی قطر از سوی این کشور در برنامه میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ نیز از سوی قطر اختلال ایجاد خواهد کرد.

بی بی سی انگلیسی در مورد تأثیر این تحریم ها بر مردم قطر ینز نوشت: قطع روابط دیپلماتیک، اتباع عربستان، امارات و بحرین را از سفر به قطر، زندگی در این کشور و یا عبور از آن منع می کند. به گفته مقامات سعودی، افرادی که شامل این قانون می شوند تنها ۱۴ روز فرصت دارند تا قطر را ترک کنند و اتباع قطری نیز زمان مشابهی را در اختیار دارند تا عربستان، امارات و بحرین را ترک کنند.

طبق بررسی های اخیر حدود ۱۸۰ هزار تبعه مصری در قطر حضور دارند که درصد بالایی از این افراد در مشاغلی چون مهندسی، پزشکی و وکالت مشغول به فعالیت هستند و اگر مصر نیز تحریم های مشابهی را بر علیه قطر اعمال کند شرکت های محلی و بین المللی فعال در حوزه ی خلیج (فارس) با مشکل کمبود نیروی کار مواجه خواهد شد.

به نوشته ی بی بی سی، ‌معاملات تجاری بین این کشورها به سرعت در حال فسق هستند.به عنوان نمونه، تیم فوتبال عربستانی الاهلی قرارداد اسپانسری خود با خطوط هوایی قطر را فسخ کرده است.
این خبرگزاری ادامه داد: شرکت های بین المللی بسیاری به خصوص در حوزه ی خرده فروشی در قطر در حال فعالیت هستند که به احتمال زیاد بسته خواهند شد.

*۳۰ میلیارد دلار خسارت

پایگاه خبری الیوم السابع نیز به نقل از منابع آگاه میزان خسارت وارده به قطر را حدود ۳۰ میلیارد دلار با توجه به تبادل تجاری دوحه با شش کشور عربی به علاوه محاصره اقتصادی این کشور ارزیابی کرد.

این منابع افزودند: لغو پروازهای چند شرکت هواپیمایی به دوحه منجر به انزوای بازرگانی این کشور می شود و میزان تورم در قطر را به دلیل محاصره اقتصادی آتی افزایش می دهد. این در حالی است که این امر میزان تبادل بازرگانی میان مصر وقطر که بالغ بر ۱٫۵ تا ۲ میلیارد پوند است را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
این رسانه مدعی شد که شاخص اصلی بازار سهام قطر پس از اعلام قطع رابطه شش کشور با قطر پس از ۲ ساعت از فعالیت خود به میزان ۷٫۵ درصد کاهش یافت.

پس از اعلام قطع رابطه عربستان وپنج کشور عرب دیگر با قطر با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی قیمت نفت نیز به میزان ۱ درصد افزایش یافت. عربستان و امارات اعلام کردند که ارتباطات دریایی، زمینی و هوایی خود را نیز با قطر مسدود کرده اند.

* نگرانی صنعت انرژی جهان

در همین حال، خبرگزاری رویترز درگزارشی درباره تأثیر قطع ارتباط چند کشور عربی بر میزان صادرات ال‌ان‌جی قطر نوشت: قطع روابط عربستان و متحدانش با قطر به بهانه حمایت این کشور از جریان های افراطی، صنعت انرژی را با نگرانی هایی روبه رو ساخته است. این نگرانی ها از آن نشأت می گیرند که طرف های درگیر در این ماجرا بیشترین میزان صادرات نفت و گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) را در جهان دارند.

رویترز به نقل از خبرگزاری عربستان سعودی در توجیه این اقدام، افزود: قطر از فرقه‌ها و گروه های تروریستی متعددی چون اخوان المسلمین، داعش و القاعده که قصد اختلال در ثبات منطقه را دارند، حمایت می کند و رسانه های این کشور مبلغ پیام ها و نقشه های این گروه ها هستند.

رویترز ادامه داد: این درگیری ها بیش ازهرچیز انتقالات ال ان جی را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا مصر و امارات هر دو از بزرگترین واردکننده های ال ان جی از قطر هستند.از ال ان جی به طور خاص در تولید برق استفاده می شود.

طبق آمار موجود، مصر برای تولید برق موردنیاز خود از ژانویه سال ۲۰۱۶ تاکنون ماهانه به طور میانگین ۵۸۷هزار متر مربع واردات ال‌ان‌جی از قطر داشته است و به همین ترتیب امارات نیز در بازه زمانی مشابه ماهانه به طور میانگین ۱۹۰هزار متر مربع ال ان جی از قطر وارد کرده است.

رویترزبه نقل از واردکنندگان ال‌ان‌جی در دیگر کشورهای آسیایی افزود که این درگیری ها تأثیر منفی بر میزان واردات ال‌ان‌جی این کشورها از قطر ندارد.
هند پس از ژاپن بزرگترین واردکننده ال‌ان‌جی از قطر است.

این خبرگزاری به نقل ازمدیرمالی یک شرکت وارد کننده ال ان جی در هند نوشت:’گمان نمی کنم این ماجرا تاثیری بر میزان واردات ال ان جی از قطر بگذارد. ما ال ان جی را مستقیما از راه دریا از قطر وارد می‌کنیم.

به گزارش رویترز، یک شرکت تجاری در ژاپن نیز در پاسخ به پرسش ها اظهار داشت که درگیری های سیاسی جاری تأثیری بر واردات ال‌ان‌جی ژاپن از قطر نخواهد داشت.

رویترز اضافه کرد: قطر همچنین تولید کننده میعانات نفتی، نوعی از نفت خام فوق سبک، نیز هست اما تاکنون تأثیر درگیری های سیاسی بر صادرات این نوع از تولیدات نفتی، روشن نشده است.

عربستان، مصر، بحرین و امارات روز دوشنبه (۱۵ خردادماه) به دلیل آن‌چه که حمایت قطر از تروریسم و افراطی ها عنوان شد، روابط خود را با قطر قطع کردند.عربستان اعلام کرد که مرزهای آبی و دریایی و هوایی خود را نیز به روی قطر مسدود می کند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=279
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)