چهارشنبه 4 اکتبر 2017 - 18:32

خودروسازان معادل کل خودرو‌های وارداتی قطعه وارد کردند

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو گفت: ورودشان به عرصه واردات خودرو نیز به سراغ محصولاتی متوسط و البته سودآور رفته‌اند.

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با اشاره به حجم واردات خودرو و قطعات منفصله برای ساخت خودرو به کشور اظهار داشت: بنابر آمارهای منتشرشده توسط گمرک کشور، در سال گذشته واردات وسایل نقلیه موتوری در رتبه سوم و واردات قطعات منفصله رتبه چهارم از مجموع واردات کالاها به کشور را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش نگاه اقتصادی، میثم رضایی در گفت‌و‌گو با میزان، ادامه داد: به طوری که در ۱۲ ماهه سال گذشته واردات وسایل نقلیه موتوری به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار رسید و بعد از آن قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار بود که این امر نشان دهنده اختلاف کم در مورد ارزش ریالی واردات خودرو و قطعات به کشور است.

وی با اشاره به این مطلب که هیاهوی خودروسازان و مخالفان واردات بی‌منطق و تنها برای تامین منافع خودشان است، افزود: همانطور که مشاهده می کنید طبق آمار گمرک واردات قطعات چینی که توسط خودروسازان و قطعه سازان به کشور انجام می شود زیان اصلی را متوجه تولید و صنعت خودروی کشورمان کرده است.

رضایی تصریح کرد: در حالی که واردات خودرو در بالاترین سطح تنها حدود ۷ درصد از میزان تولید را دربرگرفته و تهدیدی برای تولید ملی به حساب نمی آید، همانطور که در گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودرو که توسط مجلس شورای اسلامی انجام شد میزان واردات موضوعی نگران کننده قلمداد نشده بود.

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با تاکید بر قانون شکنی مسئولان دولتی در قبال واردات خودرو اظهار کرد: دولت با تغییر گاه و بیگاه قوانین واردات خودرو تنها درصدد امتیاز دهی به خودروسازان است و در آن‌سوی میدان خودروسازان نیز با واردات خودرو و قطعات منفصله برای ساخت خودرو در حال تضیعف تولید ملی هستند. به این ترتیب که با نقابی از تولید و اشتغال، تنها صنعت خودروی کشور را دچار آسیب و زیان می کنند.

این مقام مسئول یادآور شد: خودروسازان با امتیازگیری از دولت های مختلف در طور ۴ دهه قبل همواره به تولیدات بی کیفیت شان ادامه داده‌اند و به دلیل در اختیار داشتن بازاری انحصاری الزامی برای رشد کیفی و تولید رقابتی نمی‌دیده‌اند، حال آن‌که اکنون نیز شاهدیم با ورودشان به عرصه واردات خودرو نیز به سراغ محصولاتی متوسط و البته سودآور رفته‌اند.

وی در انتها خاطرنشان کرد: در شرایطی که انتظار می‌رود مسئولان دولتی و سازمان‌های نظارتی با عنایت به آمارهای گمرک و واردات در برابر ورود کالاهای مخرب و غیر اصولی بایستند، شاهدیم بیش از دو ماه است که بی هیچ علتی روند واردات قانونی خودرو توسط شرکت‌های نماینده و غیر رسمی به‌طور کل تعطیل شده و کسی پاسخگوی آن نیست.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=2868
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)