سه‌شنبه 23 می 2017 - 7:28

تولید نفت خام ایران امسال ۸ درصد افزایش می‌یابد

تولید نفت‌خام، گاز غنی، مایعات و میعانات گازی و نفتا در سال جاری افزایش می یابد.

میزان تولید نفت خام در سال ۱۹۹۶ حدود هشت درصد، گاز غنی (پالایش نشده) ١٧ درصد و تولید مایعات و میعانات گازی و نفتا ۲۹ درصد رشد خواهد داشت.

به گزارش “نگاه اقتصادی”، بنابراعلام شرکت ملی نفت ایران؛ هیات مدیره این شرکت، برنامه تولید، توزیع و تزریق سال ۱۳۹۶ را تصویب کرد، بر اساس این برنامه، تولید نفت‌خام، گاز غنی، مایعات و میعانات گازی و نفتا در سال جاری افزایش می یابد.

برنامه تولید، توزیع و تزریق شرکت ملی نفت ایران شامل تولید و توزیع نفت خام، گاز غنی، گازسبک، مایعات و میعانات گازی و نفتا و همچنین تزریق گاز طبیعی و آب به میدان های نفتی است که در دو جلسه در هیات مدیره نفت مطرح و در ۲۴ اردیبهشت ماه به تصویب رسید.

بر اساس این برنامه، پیش بینی می شود شرکت ملی نفت ایران با همکاری شرکت های تابعه در پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به شرایط محقق شده در انتهای سال ۱۳۹۵ بتواند هشت درصد در تولید نفت خام، ١٧ درصد در تولید گازغنی و ۲۹ درصد در تولید مایعات و میعانات گازی و نفتا رشد داشته باشد.

همچنین انتظار می رود در راستای تحقق تولید صیانتی، تزریق گاز طبیعی به میادین نفتی ۵٠ درصد و تزریق آب به بیش از ٣۸ درصد افزایش داشته باشد.
از مهمترین اجزای برنامه تولید نفت خام، افزایش تولید از میدان های غرب کارون (آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی)، میدان آذر و لایه نفتی پارس جنوبی است که با تکمیل واحدهای فرآورشی و انتقال در آن، برداشت حداکثری از این میدان های مشترک ممکن می شود.

همچنین در راستای افزایش تولید گاز غنی و دستیابی به سهم بیشتری از منافع ناشی از استحصال محصولات گازی از منابع مشترک، تکمیل فازهای ١٩، ۲٠ و ۲١ و راه اندازی فازهای ١٣، ١۴، ۲۲، ۲٣ و ۲۴ در سال جاری نیز از جمله اولویت های شرکت ملی نفت ایران است تا بتوان برنامه تولید گاز غنی از میدان پارس جنوبی را به بیش از ١۵ درصد افزایش داد.

این برنامه با رعایت اصل صیانت از مخازن، افزایش بازیافت نهایی، جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه و جلوگیری از آلودگی محیط زیست تدوین شده است.
تحقق این برنامه، مشروط به الزاماتی مانند تامین کافی و به موقع اعتبارات (ارزی- ریالی)، تامین به موقع کالا، تجهیزات و ماشین آلات، تامین گاز طبیعی مورد نیاز برای تزریق و همچنین داشتن مجوزهای لازم از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران است.

یادآور می‌شود میزان تولید نفت ایران در هفته های پایانی سال ۱۳۹۵ به روزانه حدود چهار میلیون بشکه رسیده بود.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=55
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)