پنج‌شنبه 29 ژوئن 2017 - 6:25

خودروسازان و بانک‌ها؛ دارنده بیش‌ترین جمعیت شاغل صنایع بورسی

صنعت خودرو و قطعات و بانک‌ها و موسسات اعتباری به ترتیب ۱۰۶۳۵۸ و ۹۶۱۳۹ نفر نیروی شاغل دارند.

خودروسازان و بانک‌ها؛ دارنده بیش‌ترین جمعیت شاغل صنایع بورسی

صنعت خودرو و ساخت قطعات و بانک‌ها و موسسات اعتباری به ترتیب بیشترین جمعیت شاغل را در میان صنایع بورسی تشکیل می‌دهند.

به گزارش نگاه اقتصادی، بر اساس گزارش منتشر شده توسط مدیریت تحقیق و توسعه شرکت بورس، با بررسی آمار نیروی شاغل در شرکت‌های‌ پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار در دو سال ۹۳ و ۹۴ مشاهده می‌شود که در این مدت نیروی شاغل فعال در این شرکت‌ها به ترتیب ۵۶۸۱۷۱ و ۵۵۷۴۲۸ نفر است که در حدود ۳ درصد از جمعیت شاغل کل کشور را تشکیل می‌دهند.

بر این اساس صنعت خودرو و ساخت قطعات و بانک‌ها و موسسات اعتباری به ترتیب با نیروی شاغل ۱۰۶۳۵۸ و ۹۶۱۳۹ بیشترین جمعیت شاغل را در میان صنایع بورسی تشکیل می‌دهند و محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و مخابرات نیز در جایگاه بعدی قرار دارند.

همچنین در مجموع پنج صنعت خودرو وساخت قطعات، بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و مخابرات در حدود ۷۰٫۱۳ درصد از جمعیت شاغل در مجموعه مورد مطالعه را تشکیل می‌دهند.

در سطح شرکتی نیز شرکت ایران‌خودرو و مخابرات به ترتیب با ۵۶۴۲۱ و ۵۱۴۲۷ نفر بیشترین آمار جمعیت شاغل را در بین شرکت‌های بورسی دارند.

از سوی دیگر در مقیاس کلان هم بر اساس آمار نیروی شاغل منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نیروی شاغل در کلیه بخش‌های اقتصادی در پایان سال ۹۴ معادل ۲۱ میلیون و ۵۷۳ هزار ۶۰۷ نفر می‌باشد که در این میان بخش کشاورزی، صنعت و خدمات به تفکیک ۱۶٫۱، ۳۲٫۴ و ۵۱٫۵ درصد را شامل می‌شود.

بنابراین سهم مجموعه نیروی شاغل در شرکت‌های‌ پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از کل نیروی شاغل در سال ۹۴ در حدود ۳ درصد بوده است.

همچنین در سال ۹۴ جمعیت شاغل در شرکت‌های بورسی در بخش صنعت در حدود ۶ درصد از نیروی کار شاغل در بخش صنعت کل کشور را تشکیل می‌دهند که این سهم برای بخش خدمات ۲ درصد و برای بخش کشاورزی کمتر از یک درصد است.

این گزارش می‌افزاید: رشد ۵٫۲ درصدی جمعیت شاغل در بازار سرمایه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بیانگر موفقیت این بازار در جذب نیرو کار عموما تحصیل‌کرده در این بخش است.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=589
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)