شنبه 1 جولای 2017 - 4:05

اتصال هوایی پایتخت‌های ایران و بلژیک پس از ۶۰ سال

سفیر ایران در بروکسل تحقق این پروژه را یکی از دستاوردهای بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا پس از توافق هسته‌ای توصیف کرده است.

اتصال هوایی پایتخت‌های ایران و بلژیک پس از ۶۰ سال

یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی موفق شد با کسب مجوز TCO پس از ۶۰ سال نخستین خط پروازی مستقیم بین تهران و بروکسل را برقرار کند. اولین بار در ۱۴ نوامبر سال ۱۹۵۸ خطوط هوایی سابنا ارتباط مستقیم پروازی بین دو پایتخت را برقرار کرده بود که بعد از مدت کوتاهی این پروازها لغو شدند.

به گزارش نگاه اقتصادی، این پروازها که از روز ۲۷ ژوئن(ششم تیر ماه) آغاز شده در حال حاضر تنها یک روز در هفته و با هواپیمای ایرباس ۳۱۹ انجام می شود که گنجایش بیش از ۱۳۰ مسافر را دارد. هرچند مدیرعامل این شرکت امیدوار است در آینده ای نزدیک دو پرواز در هفته میان تهران و بروکسل برقرار شود.

محمود شکرآبی، مدیرعامل قشم ایر در این رابطه گفت: خدمات حمل و نقل هوایی در پیشبرد اهداف اقتصادی و فرهنگی کشورها و افزایش تردد گردشگران و تجار، نقش مهمی ایفا می کند و برقراری این خط هوایی بین تهران و بروکسل در این راستا بسیار مفید خواهد بود.

وی ادامه داد: فرودگاه زاونتم بروکسل یکی از پررفت و آمدترین فرودگاههای اروپاست و بسیاری از ایرانیهایی که به آمریکای شمالی سفر می کنند در بروکسل به زمین می نشینند که امیدواریم با توجه به شمار بالای ایرانیان حاضر در کانادا و ایالات متحده، یک ایرلاین ایرانی بتواند میزبان بخشی از سفر ایرانیان مقیم آمریکای شمالی، از تهران به بروکسل و بالعکس باشد.

در کنار اهداف اقتصادی و البته افزایش نفوذ ایرلاین های ایرانی در پروازهای بین المللی به خصوص در اروپا، مقام های سیاسی دو کشور نیز برقراری این خط پروازی جدید را نقطه ای امیدوار کننده در توسعه روابط سیاسی ایران و بلژیک دانسته‌اند.

پیمان سعادت، سفیر ایران در بروکسل نیز تحقق این پروژه را یکی از دستاوردهای بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا پس از توافق هسته‌ای توصیف کرده است.

به گفته وی، ارتباط مستقیم هوایی بین تهران و بروکسل نشانه خوبی از بهبود روابط با اروپا است. این در حالیست که حتی پیش از تحریم های سه دهه اخیر علیه ایران امکان پرواز مستقیم بین دو کشور وجود نداشته است.

بنا بر گزارش ایسنا، یوهان ورکامن، مدیرخاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه بلژیک نیز نظری شبیه به سفیر ایران دارد. او معتقد است با توجه به رشد چند ماه اخیر تعداد گردشگران بلژیکی و اروپایی که خواهان سفر به ایران هستند، این پرواز مستقیم سفر گردشگران را تسهیل خواهد کرد. به گفته این مقام بلژیکی، هرچند سالها تحریم و تبلیغات رسانه‌ای باعث دوری اروپایی‌ها از تاریخ و فرهنگ و ایرانی شد، اما امروز و با افتتاح این خط پروازی فضای روابط تغییر کرده و این امید وجود دارد که روند مثبت فعلی در آینده نیز تداوم پیدا کند.

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=627
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)