سه‌شنبه 11 جولای 2017 - 1:31

رشد پنج‌هزار مگاواتی تولید برق بدون ساخت نیروگاه جدید

علی‌آبادی گفت: این یک همکاری حرفه‌ای و تخصصی و فارغ از ملاحظه‌های دیگر است.

مدیرعامل گروه مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) از ساخت توربین گازی جدیدی خبر داد که با به‌کارگیری آن، ظرفیت تولید برق بدون ساخت نیروگاه جدید، پنج هزار مگاوات افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش نگاه اقتصادی به نقل از ایرنا، عباس علی‌آبادی در یک نشست خبری توربین گازی MGT-70(3) را معرفی کرد و گفت: ظرفیت توربین جدید در شرایط استاندارد، ۱۸۵ مگاوات برآورد شده که نسبت به ظرفیت ۱۵۷ مگاواتی نسخه پیشین این خانواده توربین کلاس ای (E)، ۲۸ مگاوات افزایش یافته است.

وی دیگر مزیت این توربین را افزایش بازده تبدیل انرژی (کاهش مصرف سوخت) ذکر کرد و گفت: با استفاده از این توربین، بازده تبدیل انرژی در نیروگاه های سیکل ساده ۲ درصد و در سیکل ترکیبی پنج درصد افزایش می یابد.

به گفته مدیرعامل مپنا، ۱۷۰ واحد نیروگاهی از نسخه پیشین این نوع توربین استفاده می کنند که با بکارگیری توربین جدید، به ازای هر واحد نیروگاهی سالیانه ۲۰ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و به همین نسبت انتشار گازهای گلخانه ای کاهش پیدا می کند.
وی اضافه کرد: از این توربین ها می توان در نیروگاه های جدید نیز استفاده کرد.

وی زمان اجرای این طرح را پنج سال ذکر کرد و ادامه داد: این محصول جدید که بر اساس انباشت تجربه و دانش و فناوری بومی خلق شده، قابلیت رقابت‌پذیری مپنا را هم در بازار داخلی و هم در بازارهای بین‌المللی افزایش داده است.

* گام نخست، صادرات ۱۲ توربین به عراق

علی‌آبادی به نخستین قرارداد بین المللیِ عرضه این توربین ها اشاره کرد و گفت: ۱۲ واحد از این توربین ها به کشور عراق و برای استفاده در پروژه سیکل ترکیبی رمیله عراق عرضه شده است.

وی اعلام کرد: این قرارداد بزرگ ترین قرارداد صادرات خدمات فنی و مهندسی تاریخ کشور را رقم زده و افزون بر بکارگیری ظرفیت‌های دانشی ایران در بخش طراحی مهندسی، مدیریت پروژه، ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های مقیاس بزرگ در خارج از مرزهای کشور، برای نخستین بار صادرات تجهیزات کلیدی پیشرفته نیروگاهی طراحی و ساخت داخل را نیز محقق ساخته است.

مدیرعامل گروه مپنا در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا امکان صادرات این توربین ها به دیگر کشورها نیز وجود دارد؟ گفت: مپنا جزو پنج شرکت نخست دنیا برای اجرای طرح های نیروگاهی است و می تواند توربین های ۲۵ مگاواتی تا ۱۸۵ مگاواتی را بسازد که بتازگی به ساخت نیروگاه های ۳۰۰ مگاواتی نیز ورود پیدا کرده است.

وی افزود: مپنا در همه بازارهای جهانی مانند عمان، سوریه، پاکستان و اندونزی حضور دارد و اکنون نیز برای جایگزینی و به روز سازی توربین نیروگاه ها می تواند مورد اقبال جهانی قرار بگیرد.

علی‌آبادی در مورد این‌که آیا این توربین لیسانس شرکتِ دیگری را دارد، گفت: این توربین تولید مپنا است و این ماییم که می توانیم به دیگران لیسانس عرضه کنیم.

وی ادامه داد: اکنون ما با شرکت های تولید کننده توربین– که به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسند- مانند زیمنس آلمان و جنرال الکترونیک آمریکا، هم همکاری می کنیم و هم رقابت.

* تولید توربین گازی جدید همگام با سیاست های وزارت نیرو

مدیرعامل گروه مپنا گفت: تاکید و برنامه وزارت نیرو بر این برنامه تولیدی است و ما منطبق با سیاست های وزارت نیرو این کار را دنبال می کنیم.
وی گفت: وزارت نیرو تنها دارنده واحدهای نیروگاهی نیست که از نسخه پیشین این نوع توربین استفاده می کنند؛ بلکه بخش خصوصی مالک بسیاری از این نوع توربین هاست.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ظرفیت جایگزینی توربین ها نیز گفت: هیچ محدودیتی برای جایگزینی توربین ها وجود ندارد و هرچقدر تقاضا وجود داشته باشد مپنا برای پاسخگویی به این تقاضاها آمادگی دارد.

* مذاکره مپنا و جنرال‌الکتریک برای همکاری در زمینه محصولات مشترک

مدیرعامل گروه مپنا همچنین اعلام کرد: پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، مذاکراتی را با شرکت جنرال الکتریک برای همکاری در زمینه محصولات مشترک آغاز کردیم.

علی‌آبادی در این باره اظهار داشت: مپنا و جنرال‌الکتریک در این مذاکرات هنوز به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری خاصی نرسیده‌اند اما آن‌ها آمده‌اند و بازدیدهایی از مجموعه ما داشته‌اند.

به گفته وی، شرکت جنرال‌الکتریک یکی از شرکت‌های درجه اول در صحنه ساخت تجهیزات دوار است که از گذشته در ایران فعالیت می‌کرد و هنوز بسیاری از نیروگاه‌هایی که در کشور کار می‌کنند، از توربین‌های جنرال‌الکتریک استفاده می‌کنند.

علی‌آبادی ادامه داد: مپنا از آن زمان که هنوز توربین تولید نمی‌کرد، در برخی طرح‌ها از توربین‌های جنرال‌الکتریک بهره می‌برد.

وی تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم که در سطح بین‌الملی با آن‌ها همکاری داشته باشیم و این یک همکاری حرفه‌ای و تخصصی و فارغ از ملاحظه‌های دیگر است.

مدیرعامل گروه مپنا در مورد زمینه‌های همکاری دو شرکت گفت: توربین‌سازان از زیرساخت‌های مشابهی برخوردارند و به زمینه‌های مشابهی ورود پیدا می‌کنند. به‌عنوان نمونه جنرال‌الکتریک در زمینه‌های لوکوموتیو، تجهیزات نفت‌وگاز و تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کند و ما نیز در همین زمینه‌ها فعالیت داریم.

 

لینک کوتاه : http://negaheghtesadi.ir/?p=861
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)